Zabawki na plac zabaw - co warto kupić, na co zwrócić uwagę? - Drewniane place zabaw dla dzieci | Ogrodowe | Woodlit.pl

Zabawki na plac zabaw – co warto kupić, na co zwrócić uwagę?

Utworzono 22-12-2021
Zabawki na plac zabaw – co warto kupić, na co zwrócić uwagę

Zabawa na placu zabaw to metoda na zachęcenie dzieci do aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu. Jest to korzystne dla ich zdrowia, dla rozwoju ruchowego, umysłowego oraz społecznego. Wybór wyposażenia placu zabaw powinien zostać odpowiednio przemyślany, aby zagwarantować dziecku fantastyczną rozrywki, a jednocześnie przyczynić się do wzmacniania jego koordynacji ruchowej, poprawy sprawności fizycznej, nauki kreatywności, pobudzenia wyobraźni, a także zagwarantowania bezpiecznej zabawy. Jakie zabawki na plac zabaw warto wybrać?

Przeznaczenie placu zabaw i wiek dziecka

Place zabaw mogą być usytuowane w miejscach publicznych, jak i w prywatnych. Jest to pierwsza kwestia, która znacząco determinuje wybór urządzeń zabawowych. W przypadku publicznych placów zabaw będą z nich korzystały dzieci z różnych grup wiekowych, dlatego wybierając wyposażenie takiego placu zabaw warto znaleźć urządzenia zabawowe zarówno dla młodszych, jak i dla starszych dzieci. Należy również wziąć pod uwagę różne oczekiwania użytkowników i skorzystać z serii zróżnicowanych pod względem wyglądu oraz posiadanych funkcjonalności sprzętów. Publiczne place zabaw powinny być pełne różnorodnych urządzeń oraz akcesoriów, które dadzą dzieciom w różnym wieku oraz o odmiennych zainteresowaniach możliwość fantastycznej zabawy.

Prywatny, ogrodowy plac zabaw może być mniejszy i dobrany indywidualnie do potrzeb oraz zainteresowań dziecka, które ma się na nim bawić. Wybór wyposażenia ogrodowych placów zabaw powinien być również zdeterminowany przez wiek dziecka – najmłodszych ucieszą prostsze zabawki, zaś w przypadku starszych warto postawić na sprzęt wymagający większych umiejętności i stawiający przed dziećmi wyzwania.

Wybór materiału, z którego wykonany jest plac zabaw

Wybór urządzeń zabawowych pod względem funkcji, jakie spełniają, to jedno. Warto jednak również przemyśleć decyzję, z jakich materiałów powinien być wykonany plac zabaw. Place zabaw mogą zostać stworzone z drewna, z metalu lub z plastiku. Każdy z materiałów ma swoje wady, jak i zalety.

Drewniany plac zabaw będzie bezpieczny, trwały, a jego konstrukcja wytrzymała i stabilna. Drewno jest materiałem, z którym kontakt jest przyjemny i który nie nagrzewa się. Warto wybierać drewniane place zabaw z dobrej jakości, certyfikowanego drewna np. z drewna cedrowego, które mogą służyć przez wiele lat.

Metalowe place zabaw będą również stabilne, jednakże niektóre elementy mogą posiadać ostre krawędzie. To również materiał, który bardzo szybko się nagrzewa stwarzając ryzyko poparzenia podczas zabawy na pełnym słońcu. Z kolei plastik jest najczęściej materiałem nietrwałym i niestabilnym, choć najtańszym. Dobrej jakości tworzywo sztuczne sprawdzi się z kolei w roli elementów do placu zabaw, takich jak np. zjeżdżalnie.

Na materiałach, z którego wykonany jest plac zabaw, nie warto oszczędzać. Place zabaw wykonane z najwyższej jakości materiałów, posiadających niezbędne atesty są gwarancją bezpieczeństwa ich małych użytkowników.

Wyposażenie placów zabaw – jak dobrać?

Plac zabaw powinien zostać dobrany przede wszystkim pod względem wieku korzystającego z niego dziecka oraz jego zainteresowań. Różne funkcjonalności gotowych placów zabaw do ogrodu będą podnosiły atrakcyjność placów zabaw – skorzystają z nich młodsze, jak i starsze dzieci. Na jakie wyposażenie placów zabaw można postawić? Oto popularne kategorie urządzeń zabawowych:

Piaskownice

Piaskownica to niezbędne element każdego placu zabaw – chyba nikt z nas nie wyobraża sobie stworzenia przestrzeni do zabawy dla najmłodszych bez piaskownicy. Jej zalety są niewyobrażalne – kształtuje wyobraźnię, uczy kreatywnego myślenia, wpływa na zmysł dotyku. Dzięki zabawie w piaskownicy dzieci uczą się koordynacji na linii ręka-oko, a także ćwiczą zdolności manualne. W piaskownicach na placach zabaw mogą również nawiązywać pierwsze kontakty społeczne.

Zjeżdżalnie

Kolejnym urządzeniem, które stanowi niezbędne wyposażenie placów zabaw, jest zjeżdżalnia. Oprócz zapewniania doskonałej zabawy dzieciom, zjeżdżalnie są idealnym sposobem na ćwiczenie koordynacji ruchowej oraz naukę balansowania własnym ciałem. Warto wybierać taką zjeżdżalnię, która jest stabilna, nie nagrzewa się, jest wytrzymała, a ślizg nie zagraża bezpieczeństwu dziecka.

Domki dla dzieci

Kreatywna zabawa na placu zabaw to podstawa! Dzieci uwielbiają się bawić w naśladowanie, odgrywanie ról i uruchamiać swoją wyobraźnię – zabawki tematyczne, takie jak domki dla dzieci, statki pirackie, kierownice czy lunety to doskonały sposób na stworzenie dzieciom takich możliwości. Domki na plac zabaw to sposób na twórczą i pomysłową zabawę dla najmłodszych – zdecydowanie powinny znaleźć się na placu zabaw. W ich przypadku należy jednak zwrócić uwagę na jakość oraz na rozmiar – czy elementy nie zaczną się zbyt szybko łamać (co może mieć miejsce w przypadku plastikowych domków dla dzieci) oraz czy są odpowiednio duże dla naszego dziecka, co zapewni mu możliwość swobodnej zabawy.

Huśtawki

Place zabaw zazwyczaj wyposażone są również w huśtawki. Huśtawka to przede wszystkim sposób na relaks dla dzieci, ukojenie zmysłów, przyjemne spędzenie czasu. Dla starszych dzieci, które panują już nad własnym ciałem, to również możliwość nauki koordynacji ruchowej. Huśtawka powinna być jednak stabilna, solidna i odpowiednio zabezpieczona, szczególnie w przypadku jej najmłodszych użytkowników.

Drabinki i ścianki wspinaczkowe

Place zabaw stwarzają możliwości rozwoju pod kątem ruchowym. Do zrealizowania tej funkcji idealnie nadają się ścianki wspinaczkowe, drabinki, liny, mosty. Działają one pozytywnie na rozwój mięśni dzieci, uczą koordynowania ich ruchów. Tego rodzaju urządzenia zabawowe z całą pewnością zainteresują starsze dzieci.

Inne akcesoria na place zabaw

Wśród innych zabawek, którymi można zagospodarować przestrzeń placów zabaw znajdują się np. karuzele, bujaki, trampoliny, ścieżki zdrowia. Wybór jest naprawdę ogromny, jednak podczas podejmowania decyzji warto kierować się wiekiem dziecka i jego potrzebami, a także jego bezpieczeństwem!

Place zabaw z atestem

Bezpieczny plac zabaw dla dzieci to taki, który stwarza dzieciom możliwość swobodnej, niezagrażającej zdrowiu zabawy. Właśnie dlatego tak ważne jest, aby wybierając czy to przydomowy plac zabaw, czy publiczny plac zabaw, decydować się na ten, który posiada niezbędne atesty i spełnia wymogi norm prawnych zapewniających bezpieczeństwo użytkownikom.

Atestowane urządzenia na plac zabaw przechodzą serię testów, które są gwarancją ich stabilności, wytrzymałości, dobrej jakości wykonania i najwyższej klasy materiałów. Posiadają one również wieloletnią gwarancję, co daje pewność, że dzieci będą mogły z nich bezpiecznie korzystać przez długie lata.

Jakie powinny być place zabaw?

Plac zabaw jest miejscem przeznaczonym do zabawy przez dzieci, dlatego powinien on być dla ich interesujący, zachęcający do aktywności, kreatywnego…

Plac zabaw w przedszkolu – jakie urządzenia zabawowe wybrać?

Plac zabaw daje najmłodszym możliwość aktywnego spędzania czasu, korzystnie wpływa na rozwój fizyczny, umysłowy, jak i emocjonalny. Dzięki niemu dzieci…

Czym wysypać plac zabaw?

Odpowiednie zabezpieczenie placów zabaw to podstawa, jeśli chcemy zagwarantować bezpieczeństwo jego małych użytkowników. Oprócz zadbania o stabilną i wytrzymałą konstrukcję…

Naturalny plac zabaw – co to oznacza?

Plac zabaw kojarzy się często z ogólnodostępnym miejscem zlokalizowanym w miejscu publicznym np. pomiędzy blokami na dużych osiedlach. Jednak tego…

Jak zabezpieczyć drewniany plac zabaw na zimę?

Drewniany plac zabaw w ogrodzie to świetna zachęta dla najmłodszych do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Plac zabaw wykonany z…

Jak zadbać o bezpieczeństwo na placu zabaw?

Przydomowy plac zabaw w ogródku stanowi doskonałe miejsce do zabawy dziecka. Jednocześnie, pozwala na rozwijanie kreatywności, naukę koordynacji ruchowej, a…

Akcesoria na plac zabaw dla starszych dzieci

Zabawa na świeżym powietrzu potrzebna jest dzieciom niezależnie od wieku. Plac zabaw jest przestrzenią, która idealnie sprawdza się w tej…

Bocianie gniazdo – doskonała zabawka na plac zabaw

Dobra huśtawka dla dziecka to taka, która zapewni mu radość i dobrą zabawę. Znaczenie ma także materiał siedziska, który powinien…