Jak rozwijać kreatywność dziecka? - Drewniane place zabaw dla dzieci | Ogrodowe | Woodlit.pl

Jak rozwijać kreatywność dziecka?

Utworzono 21-03-2022
Jak rozwijać kreatywność dziecka

Niemal każdy rodzic stara się podejmować wysiłki, aby jego dziecko było kreatywne. To dzięki tej umiejętności dziecko uczy się poszukiwać własnego sposobu myślenia, twórczego rozwiązywania problemów, wymyślania zabaw oraz samodzielnego organizowania czasu. Jest to niezwykle ważne również w dorosłym życiu. W jaki sposób można wpływać na kreatywne myślenie dziecka? I czy plac zabaw może mieć coś wspólnego z kreatywnością?

Czym jest keratynowość?

Kreatywność to sposób myślenia, który pozwala na powstawanie nowych, innowacyjnych pomysłów, odnajdywanie nietypowych rozwiązań czy skojarzeń. Jest to zatem zdolność tworzenia nowych rzeczy, idei czy przedmiotów.

Kreatywność to obecnie bardzo pożądana umiejętność, którą można rozwijać już od dziecka. Dzieci są z natury ciekawe świata i twórcze, potrafią zaskakiwać niezwykłością swojego twórczego myślenia, jednak dobrze jest podejmować wysiłki, aby wspierać rozwój tych zdolności. Dlaczego?

Dlaczego dobrze być kreatywnym?

Co zapewnia bycie kreatywnym? Umiejętność tworzenia nowych schematów i pomysłów jest sposobem na poszukiwanie rozwiązań różnych sytuacji, a także na lepsze radzenie sobie z problemami i odnajdywanie się w nowych warunkach. Znajduje to również zastosowanie w pracy zawodowej, w której kreatywne osoby są często bardzo doceniane. Kreatywne osoby są bardziej otwarte na nowe idee, różne pomysły, potrafią zaakceptować nawet odległe perspektywy patrzenia na daną sytuację, co sprawia, że dużo potrafią dużo lepiej współpracować z innymi ludźmi.

Dzieci wykazują naturalną tendencję do kreatywności – są ciekawe świata, potrafią z łatwością znaleźć nowe zastosowania prostych przedmiotów, potrafią wymyślić zabawę wykorzystując zwykłe przedmioty, mają skojarzenia, które nie przychodzą do głowy dorosłym. Z łatwością wychodzą poza ramy myślenia – nic nie jest dla nich niemożliwe.

Warto również wiedzieć, że dzieci kreatywne lepiej radzą sobie w szkole, gdyż umieją znaleźć sposób nauki, który im odpowiada. Potrafią się zmierzyć z różnymi problemami i potrafią odnaleźć się niemal w każdej sytuacji Mówi się również, że dziecko kreatywne mniej choruje, ma lepsze samopoczucie, odczuwa mniejszy stres, co wynika z jego umiejętności radzenia sobie praktycznie w każdych warunkach.

To, że dzieci są z natury kreatywne, nie oznacza, że kreatywności nie należy ćwiczyć. Wraz z wiekiem zdolność do kreatywnego i twórczego myślenia zanika. Narzucane przez społeczeństwo schematy działania, a także niejednokrotnie system edukacji skutecznie je tłumią. Z tego powodu wysiłki ukierunkowane na rozwijanie kreatywności od najmłodszych lat są bardzo ważne.

Jak rozwijać kreatywność dziecka na co dzień?

O kreatywność dziecka należy dbać, stwarzając mu odpowiednią przestrzeń oraz zapewniając właściwe narzędzia do rozwoju wyobraźni, twórczego myślenia, wychodzenia poza schematy. W jaki sposób pielęgnować ciekawość świata i umiejętność kreowania nowych pomysłów przez dziecko?

Przede wszystkim niezwykle ważne jest, aby nie podsuwać dziecku gotowych rozwiązań. Dziecko zachęcane do samodzielnego rozwiązywania problemów czy wymyślania zabaw, będzie umiało myśleć twórczo i niestandardowo. Kreatywne dziecko z łatwością znajdzie zastosowanie różnych przedmiotów, wykorzystując je do zabawy. Wyobraźnia dziecka nie ma granic.

Dobrą praktyką w domu kreatywnego dziecka jest także pozwolenie dziecku na nic nie robienie. Nuda jest sposobem na odkrywanie własnego, twórczego potencjału. Gdy całkowicie zorganizujemy dziecku czas, nie będzie ono miało możliwości, aby rozwinąć wyobraźnię i spróbować myśleć twórczo oraz samodzielnie.

Sposoby na rozwijanie kreatywności

Dzieci od urodzenia posiadają chęć poznawania świata, odkrywania własnych możliwości i twórczego podchodzenia do różnych sytuacji. Nie znają narzuconych konwenansów ani schematów działania, co pozwala im na kreatywne podejście do otaczającej je rzeczywistości. Co można zrobić, aby rozwijać w dziecku kreatywność? Jak sprawić, aby jej nie zatraciło w procesie socjalizacji? Oto kilka sposobów:

  1. Proponowanie dziecku nowych zabaw – nie oznacza to, że mamy myśleć za dziecko, lecz pokazywać mu różne możliwości.
  2. Wymyślanie nowych zastosowań przedmiotów – dziecko kreatywnie podchodzi do różnych spraw – czasem wystarczy dać mu najzwyklejsze przedmioty i poprosić, aby znalazło ich inspirujące zastosowanie.
  3. Warto dostrzegać potencjał twórczy dzieci, wysyłając im pozytywne komunikaty na temat sposobu jego myślenia. Doceniajmy spontaniczność dziecka, jego pomysłowość, nawet w sytuacji, gdy powoduje to nieco bałaganu.
  4. Inspirowanie dzieci – warto dawać dobre przykłady, zarażając dziecko ciekawością świata – zabrać je w podróż, na wystawę, koncert czy do teatru.
  5. Pozwolenie na eksperymenty oraz na błędy daje to dziecku szansę na znalezienie najlepszych rozwiązań, a także na poprawę samooceny – błędy nie oznaczają porażki.
  6. Czytanie książek – książka jest doskonałym sposobem na rozwijanie wyobraźni dziecka.
  7. Nuda – nudzenie się sprawia, że dziecko zaczyna szukać sposobu na zagospodarowanie sobie czasu.
  8. Prawo do wyrażenia własnej opinii i do zadawania pytań – dziecko, które ma prawo do zadawania pytań oraz do wyrażania czasem odmiennego zdania od rodziców, ma poczucie własnej wartości.
  9. Swoboda podczas zabawy – dajmy dziecku bawić się tak, jak chce – nie narzucajmy mu własnych wyobrażeń.
  10. Kreatywne zabawy – wcielanie się w role czy różne zabawy artystyczne wzmacniają twórcze myślenie i pozwalają rozwijać kreatywność dziecka.

Plac zabaw a wyobraźnia dziecka

W jaki jeszcze sposób można wspierać dziecko? Jeśli istnieje taka możliwość, bardzo dobrym rozwiązaniem jest montaż przydomowego placu zabaw. Zabawa na placu zabaw to nie tylko frajda dla dzieciaków i chwila relaksu dla rodziców, lecz również sposób na rozwój intelektualny oraz rozwój kreatywności dziecka.

Twórcze myślenie dziecka rozwija się na placu zabaw np. podczas korzystania z piaskownicy. Dziecko może wykorzystać piasek oraz zabawki do piasku do dowolnie wymyślanego celu. W piaskownicy powstać może plac budowy, plaża, a nawet kuchnia.

Plac zabaw to również możliwość odgrywania ról i zabawy. Lornetka, peryskop i koło sterowe zapewnią możliwość wcielania się w postać kapitana statku lub pirata. Z kolei drewniany domek do ogrodu posłużyć może do zabawy w dom, którą dzieci tak bardzo lubią.

Dziecko potrafi dostrzec znacznie więcej niż dorosły – z prostych przedmiotów uczynić miejsce najlepszej zabawy. Warto wspierać wyobraźnię dziecka różnymi sposobami.

Plac zabaw w przedszkolu – jakie urządzenia zabawowe wybrać?

Plac zabaw daje najmłodszym możliwość aktywnego spędzania czasu, korzystnie wpływa na rozwój fizyczny, umysłowy, jak i emocjonalny. Dzięki niemu dzieci…

Jaki plac zabaw do ogrodu wybrać?

Dzieci uwielbiają zabawę na placach zabaw – to dla nich wielka frajda. Jednakże zabawa na świeżym powietrzu podczas budowania zamków…

Jak zaprojektować plac zabaw dla dzieci?

Wykonanie projektu placu zabaw wiąże się z koniecznością ustalenia wielu istotnych szczegółów. Trzeba wziąć pod uwagę zarówno estetykę wykonania, funkcjonalność,…

Pomysł na plac zabaw – jak go znaleźć?

Umieszczenie w ogródku drewnianego placu zabaw to sposób, aby zachęcić dziecko do aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu. Dzieci mają…

Integracja sensoryczna a plac zabaw

Dla rozwoju dziecka bardzo duże znaczenie ma integracja sensoryczna, czyli zdolność do rozumienia i porządkowania bodźców oraz informacji dostarczanych z…

Jakie podłoże wybrać do placu zabaw?

Bezpieczeństwo dzieci na placu zabaw zależy od jakości jego wykonania oraz rozwiązań, na których bazuje. Dzięki wysokogatunkowym komponentom i odpowiednim…

Naturalny plac zabaw – co to oznacza?

Plac zabaw kojarzy się często z ogólnodostępnym miejscem zlokalizowanym w miejscu publicznym np. pomiędzy blokami na dużych osiedlach. Jednak tego…

Zalety posiadania przydomowego placu zabaw

Większość z nas będąc dziećmi korzystała z placów zabaw. I chyba nie ma malucha, który by takiej formy zabawy i…