Akcesoria na plac zabaw dla starszych dzieci - Drewniane place zabaw dla dzieci | Ogrodowe | Woodlit.pl

Akcesoria na plac zabaw dla starszych dzieci

Utworzono 21-03-2022
Akcesoria na plac zabaw dla starszych dzieci

Zabawa na świeżym powietrzu potrzebna jest dzieciom niezależnie od wieku. Plac zabaw jest przestrzenią, która idealnie sprawdza się w tej roli – zachęca dzieci do aktywności fizycznej, wzmacnia mięśnie, rozwija dziecięcą wyobraźnię. Jednak potrzeby młodszych pociech są zupełnie inne niż starszych dzieci. W jaki sposób dobrać akcesoria na plac zabaw, aby sprostały wymaganiom starszych pociech?

Wiek dziecka a plac zabaw

Zabawa na placu zabaw to radość dla każdego dziecka, niezależnie od wieku. Dzieci uwielbiają zabawę na zjeżdżalniach, huśtawkach czy w piaskownicy od najmłodszych lat. Place zabaw stanowią bezpieczną przestrzeń do zdobywania nowych umiejętności, poznawania własnego ciała, nauki koordynacji ruchowej oraz kreatywnej zabawy.

Wraz z wiekiem dziecka zmieniają się jednak jego potrzeby. Początkowo dziecko potrzebuje mniejszych i prostszych elementów, podczas gdy starsze dzieci bawiąc się na placach zabaw oczekiwać będą zupełnie czegoś innego. Starsze pociechy są bowiem znacznie bardziej rozwinięte pod względem fizycznym, jak i psychicznym, dlatego poszukują bardziej zaawansowanych i wymagających akcesoriów, które stawiać będą przed nimi wyzwania.

Urządzenia na plac zabaw dla starszych dzieci

W celu zachęcenia dziecka do spędzania czasu na świeżym powietrzu i aktywności fizycznej, dobrze jest zainwestować w plac zabaw dopasowany do potrzeb i oczekiwań dziecka. O ile maluchy interesują proste atrakcje, takie jak niewielkie zjeżdżalnie, piaskownice czy domki, dla starszych dzieci atrakcyjne będą nieco trudniejsze i wymagające akcesoria do zabawy.

W jakie akcesoria na plac zabaw dla starszych dzieci warto zainwestować? Będą to przede wszystkich elementy do wspinaczki o różnych kształtach, dłuższe i bardziej zawiłe zjeżdżalnie, a także wytrzymała huśtawka, za którą posłużyć może np. huśtawka bocianie gniazdo, idealna do zabawy nawet w większej grupie dzieci.

W przypadku elementów przeznaczonych dla starszych dzieci należy również zadbać o ich odpowiednią wytrzymałość – powinny być one dopasowane do wagi dzieci oraz do ich umiejętności. Doskonałym rozwiązaniem będzie drewniany plac zabaw, którego konstrukcja umożliwi bezpieczną zabawę dzieciom. Drewno, z którego wykonana jest konstrukcja placu zabaw umieszczonego w ogrodzie powinno być najwyższego gatunku, odpowiednio zaimpregnowane, odporne na warunki atmosferyczne, wytrzymałe i stabilne. Dobrze również, aby akcesoria takie jak zjeżdżalnie czy elementy wspinaczkowe były wykonane z dobrej jakości tworzywa sztucznego, zaś drabinki z trwałego drewna lub stali nierdzewnej.

Akcesoria do budowy ścianki wspinaczkowej

Dzieci w wieku szkolnym są rozwinięte pod względem fizycznym i bez problemu poradzą sobie z różnymi wyzwaniami, w tym z wspinaczką. Przydomowy plac zabaw dla starszych dzieci można zatem wyposażyć w akcesoria do wspinaczki lub ścianki wspinaczkowe. Wspinanie się wzmacnia mięśnie dzieci, uczy ich koordynacji, a także podejmowania samodzielnych decyzji. Dla dzieci w starszej grupie wiekowej wspinaczka jest niezwykle atrakcyjnym zajęciem. Dowiedz się więcej, co daje wspinaczka z artykułu – Wspinaczka i jej pozytywny wpływ na rozwój dziecka.

Linki, drabinki i zjeżdżalnie dla starszych dzieci

Wśród akcesoriów do placów zabaw dla starszych dzieci wymienić można również inne elementy, takie jak linki czy drabinki, które rozwiną u dzieci zamiłowanie do sportu. Dla dzieci wszelkie wyzwania na tego rodzaju elementach są świetną zabawą, a jednocześnie zachętą do spędzania czasu wolnego na świeżym powietrzu.

Starsze dzieci uwielbiają również zjeżdżanie ze zjeżdżalni. Ich długość musi być być jednak adekwatna do potrzeb pociechy, gdyż zbyt krótka nie będzie zapewniać wystarczającej atrakcji. Długie i zawiłe zjeżdżalnie sprawią dziecku frajdę, a przy tym zapewnią naukę balansowania własnym ciałem i kontrolowania go.

Huśtawki dla starszych dzieci

Huśtawki to element niezbędny na każdym placu zabaw, bowiem dzieci, niezależnie od wieku, uwielbiają czynność, jaką jest huśtanie się. Inne oczekiwania w stosunku do huśtawki będą jednak dotyczyć młodszych dzieci, a inne starszych. W przypadku drugiej grupy konieczne jest upewnienie się, czy huśtawka jest wykonana z trwałych i wytrzymałych materiałów, odpowiednich do wzrostu i wagi starszych dzieci. Dobrym rozwiązaniem będzie huśtawka typu bocianie gniazdo, która sprawdzi się także do zabawy w większej grupie dzieci.

Zabawki na plac zabaw – co warto kupić, na co zwrócić uwagę?

Zabawa na placu zabaw to metoda na zachęcenie dzieci do aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu. Jest to korzystne dla…

Jak zadbać o czystość piasku w piaskownicy?

Plac zabaw to miejsce, w którym dziecko rozwija swoją kreatywność, a także nabywa umiejętności wchodzenia w różne interakcje z rówieśnikami….

Producent drewnianych placów zabaw – jak wybrać rzetelną firmę?

Rodzice chcą jak najlepiej dla swoich pociech, dlatego często decydują się na budowę placu zabaw w przydomowym ogródku. Zachęca on…

Bocianie gniazdo – doskonała zabawka na plac zabaw

Dobra huśtawka dla dziecka to taka, która zapewni mu radość i dobrą zabawę. Znaczenie ma także materiał siedziska, który powinien…

Czym wyłożyć plac zabaw? Wybór nawierzchni do placu zabaw

Place zabaw różnią się pomiędzy sobą nie tylko wyposażeniem, lecz również zastosowaną nawierzchnią. W przypadku placów zabaw znajdujących się w…

Plac zabaw w przedszkolu – jakie urządzenia zabawowe wybrać?

Plac zabaw daje najmłodszym możliwość aktywnego spędzania czasu, korzystnie wpływa na rozwój fizyczny, umysłowy, jak i emocjonalny. Dzięki niemu dzieci…

Jak spędzać czas z dzieckiem na placu zabaw?

Wspólne spędzanie czasu z dzieckiem jest niezwykle ważne dla budowania relacji rodzinnych. To również sposób na pokazanie dziecku różnych czynności,…

Jak zabezpieczyć drewniany plac zabaw na zimę?

Drewniany plac zabaw w ogrodzie to świetna zachęta dla najmłodszych do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Plac zabaw wykonany z…