Co powinno znajdować się na placu zabaw? - Drewniane place zabaw dla dzieci | Ogrodowe | Woodlit.pl

Co powinno znajdować się na placu zabaw?

Utworzono 21-12-2021
Co powinno znajdować się na placu zabaw

Plac zabaw to przede wszystkim idealne miejsce do zabawy dzieci. Jednakże od tego, w jaki sposób zostanie on wyposażony, zależy nie tylko poziom ich radości, lecz również ich bezpieczeństwo. Właśnie dlatego plac zabaw powinien być przede wszystkim odpowiednio zabezpieczony, solidny, a także dobrany pod względem sprawnościowym do wieku dziecka, które z niego korzysta.

W celu spełnienia swoich funkcji rozrywkowych i naukowych, plac zabaw należy wyposażyć w różnorodne urządzenia zabawowe, które będą dopasowane do różnych grup wiekowych oraz umiejętności i zainteresowań dzieci. W poniższym artykule podpowiadamy, co powinno znajdować się na placu zabaw.

Wyposażenie placu zabaw – dlaczego wybór urządzeń zabawowych jest ważny?

Odpowiednio zaprojektowane i wyposażone place zabaw zachęcają dziecko do aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu, pobudzają jego kreatywność, korzystnie wpływają na zmysły, a także doskonalą zdolności motoryczne, koordynacyjne i ruchowe. Sprzęty takie jak huśtawki, zjeżdżalnie czy elementy wspinaczkowe sprzyjają kształtowaniu równowagi, sprawności, zwinności, a także świadomości własnego ciała. Z kolei wszelkiego rodzaju piaskownice, domki, zamki czy inne wyposażenie tematyczne, jak statki pirackie, lunety, samochody i kierownice sprawiają, że dziecko rozwija swoją wyobraźnię.

W przypadku placów zabaw niezwykle istotna jest różnorodność. Place zabaw powinny zapewniać możliwość wyboru spośród różnorodnych urządzeń – w ten sposób dzieci będą chętniej spędzać na nich czas i z większą ochotą na nie wracać. Większe pole do popisu, rozwoju wyobraźni czy ćwiczenia koordynacji ruchowej da konstrukcja placu zabaw złożona z wielu elementów – zjeżdżalni, mostków, lin, drabinek czy ściany wspinaczkowej niż prosty plac zabaw składający się z drabinki i zjeżdżalni.

Różnorodne wyposażenie placów zabaw to także sposób na zainteresowanie dzieci w różnym wieku – zarówno w wieku przedszkolnym, jak i szkolnym. Elementy, szczególnie, gdy plac zabaw stoi w miejscu publicznym, a nie w naszym ogrodzie, powinny posiadać urozmaicony stopień trudności. Proste urządzenia z całą pewnością spodobają się najmłodszym pociechom, zaś te nieco bardziej skomplikowane przyciągną starszych użytkowników.

Na publicznym placu zabaw warto także zadbać o odpowiednią nawierzchnię, roślinność, ławki do spokojnego posiedzenia i pilnowania dzieci przez osoby dorosłe oraz kosze na śmieci. Dobrze jest także oddzielić strefy dla młodszych i starczych dzieci oraz wyznaczyć ścieżki. Uporządkowane place zabaw są zdecydowanie wygodniejsze w użytkowaniu i przyjemniejsze w odbiorze.

Co powinno znaleźć się na dobrym placu zabaw?

Wyposażenie placu zabaw powinno być różnorodne, dlatego dobry plac zabaw będzie zawierał różne atrakcje. Co może się na nim znaleźć?

Huśtawki

Huśtawki to absolutnie podstawowe wyposażenie placu zabaw – lubią z nich korzystać niemal wszystkie dzieci. Idealnie sprawdza się do wzmacniania koordynacji ruchowej dziecka, pozytywnie wpływa na zmysły, relaksuje. Może również służyć do budowania relacji międzyludzkich, w tym pomiędzy dzieckiem a rodzicem. Huśtawki można zamontować w różnych rozmiarach, na różnych wysokościach, aby odpowiadały potrzebom zarówno młodszych, jak i starszych dzieci.

Drabinki, elementy wspinaczkowe, liny

Wyposażenie placów zabaw powinno zawierać również różne elementy wspinaczkowe i sprawnościowe – drabinki, liny, mostki, ścianki wspinaczkowe. Mają one ogromne znaczenie dla rozwoju ruchowego dzieci. Wzmacniają mięśnie, uczą koordynacji ruchowej, świadomości własnego ciała, idealnie nadają się do ćwiczenia równowagi. Tego rodzaju urządzenia zabawowe szczególnie zainteresują starsze pociechy, które poszukują wyzwań.

Piaskownice

Piaskownica to świetne miejsce zarówno dla starszych, jak i młodszych dzieci. Doskonale wpływa na zmysły dotyku i wzroku, uczy koordynacji ręka-oko, rozwija wyobraźnię, kształtuje kreatywne myślenie. Piaskownice są także miejscem, w którym dzieci mogą nawiązywać pierwsze interakcje społeczne.

Zjeżdżalnie

Ciężko wyobrazić sobie atrakcyjny plac zabaw bez elementów takich jak zjeżdżalnie. To przede wszystkim ogromna frajda dla dzieciaków, która wpływa również na kształtowanie poczucia własnego ciała przez dzieci i umiejętności jego kontrolowania. Na placach zabaw powinny znajdować się zarówno zjeżdżalnie mniejsze, jak i większe, dopasowane do różnych potrzeb i umiejętności dzieci.

Elementy tematyczne

Doskonałym wsparciem dla rozwoju kreatywności dzieci są wszelkiego rodzaju elementy tematyczne, takie jak domki, statki, samochody oraz akcesoria jak lunety czy kierownice. Pozwalają one na pobudzenie wyobraźni małych dzieci i na twórczą zabawę.

Dodatkowo, place zabaw mogą zostać wyposażone w elementy takie jak trampoliny, równoważnie, karuzele czy bujaki. Im większy plac zabaw dla dzieci, tym większe możliwości jego atrakcyjnego zaplanowania.

Plac zabaw – bezpieczna przestrzeń

Plac zabaw powinien być atrakcyjny dla dzieci, zachęcać do aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu, wspierać rozwój ruchowy dziecka oraz doskonalić jego kreatywność, jednakże najważniejsze jest, aby był bezpieczny. Wyposażenie placu zabaw powinno być odpowiednio dobrane do wieku dzieci, dzięki czemu unikniemy różnego rodzaju wypadków.

Należy pamiętać, aby wybierając wyposażenie placu zabaw stawiać na rozwiązania bezpieczne, skontrowane z dobrej jakości materiałów, posiadające niezbędne atesty. Ich konstrukcja powinna być solidna i trwała. Należy uważać na wszelkiego rodzaju ostre krawędzie, drzazgi, wywrotne elementy konstrukcji, niedokręcone śrubki, które mogą zagrażać dzieciom podczas zabawy na placach zabaw.

Bezpieczeństwo dzieci to podstawa, dlatego warto stawiać na wyposażenie placu zabaw dla dzieci dobrej jakości. Wybierając je skorzystaj z usług doświadczonej firmy, która dołoży starań, aby plac zabaw był bezpieczny, wytrzymały, a także interesujący dla dzieci.