Jakie podłoże wybrać do placu zabaw? - Drewniane place zabaw dla dzieci | Ogrodowe | Woodlit.pl

Jakie podłoże wybrać do placu zabaw?

Utworzono 16-07-2021
Jakie podłoże wybrać do placu zabaw

Bezpieczeństwo dzieci na placu zabaw zależy od jakości jego wykonania oraz rozwiązań, na których bazuje. Dzięki wysokogatunkowym komponentom i odpowiednim zabezpieczeniom, a także przestrzeganiu zasad użytkowania, ryzyko jakichkolwiek wypadków jest znacznie zminimalizowane.

Duże znaczenie dla bezpieczeństwa placów zabaw ma również nawierzchnia, która się pod nim znajduje. Istnieje kilka rodzajów podłoży bezpiecznych, które są zgodne z obowiązującymi przepisami i spełniają odpowiednie normy, a ich wybór zależy od indywidualnych potrzeb oraz wybranej estetyki placu zabaw.

Jaka nawierzchnia na plac zabaw?

W zapewnieniu bezpieczeństwa dzieci niezbędny jest wybór bezpiecznej nawierzchni – to kluczowy element zarówno ze względu na minimalizowanie ryzyka wypadków, jak i pod względem estetycznym.

Przez lata nie zwracano uwagi na wybór podłoża, za które służyła trawa, ziemia, a nawet beton. Obecnie do wyboru mamy różnorodne rozwiązania, wykonane z różnego rodzaju materiałów, które posiadają właściwości amortyzujące, zapewniające bezpieczeństwo dzieciom podczas zabawy. Dodatkowo, są one znacznie bardziej estetyczne, a możliwość wyboru sprawia, że z łatwością można dopasować nawierzchnię do stylu placu zabaw.

Nawierzchnia bezpieczna – główne parametry

Bezpieczne podłoże do placu zabaw powinno spełniać odpowiednie standardy. Wytyczne dotyczące wyliczenia optymalnych parametrów nawierzchni amortyzujących upadki oraz krytycznej wysokości upadku znaleźć można w normie PN-EN 1177.

Główne założenia tej normy wskazują m.in., że kluczowy parametr nawierzchni bezpiecznej stanowi tzw. urazu głowy (HIC), które określa maksymalną wysokość upadku podawaną w centymetrach, przy której uderzenie głową w podłoże nie doprowadzi do utraty życia. W strefach bezpiecznego upadku zakazane jest również używanie nawierzchni twardych, czy to naturalnych, takich jak ziemia, czy sztucznych (jak np. betonowe płyty).

Plac zabaw powinien posiadać nawierzchnię, która zostanie odpowiednio dobrana do wysokości urządzeń, właściwie przygotowana, umiejscowiona i zamontowana – tylko wtedy możliwe jest zapewnienie bezpieczeństwa użytkowników.

Rodzaje nawierzchni bezpiecznych na place zabaw

Nawierzchnie bezpieczne, które są dopuszczane do stosowania na placach zabaw, sklasyfikować można jako nawierzchnie naturalne oraz nawierzchnie syntetyczne. Które z nich lepiej wybrać?

Naturalne nawierzchnie

Naturalne nawierzchnie na placach zabaw przez wiele lat były bezkonkurencyjne. Obecnie coraz częściej odchodzi się w kierunku nawierzchni syntetycznych, choć część placów zabaw, szczególnie wykonana w duchu ekologicznym, nadal sięga po naturalne rozwiązania.

W kategorii podłoży naturalnych znajdują się:

  • trawa i gleba,
  • piasek,
  • wióry i kora.

W przypadku naturalnych nawierzchni należy również brać pod uwagę normę PN-EN 1177. Dużą zaletą zastosowania tego typu podłoża jest ich ekologiczny charakter, jednakże nawierzchnie te są często sypkie, dlatego łatwo się przemieszczają, są wywiewane lub wynoszone w butach z placów zabaw, zatem dla zapewnienia bezpieczeństwa niezbędne jest ich systematyczne uzupełnianie.

Syntetyczne nawierzchnie

Syntetyczne nawierzchnie bezpieczne można podzielić na różne grupy produktów. Wszystkie jednak posiadają doskonałe właściwości amortyzujące, odznaczają się trwałością, a także wkomponowują się w architekturę placów zabaw. Ich utrzymanie jest także znacznie łatwiejsze: nie wymagają one wymiany ani innych, skomplikowanych działań porządkowych czy pielęgnacyjnych przez długie lata.

Maty przerostowe 

Maty przerostowe to nawierzchnie bezpieczne, które są wykonane z gumy z recyklingu. Układa się je na gruncie trawiastym. Są rozwiązaniem zapewniającym amortyzację upadku, a jednocześnie zapewniają placom zabaw naturalny wygląd. Dzieje się tak, gdyż przez matę przerasta trawa, dzięki czemu czarna, gumowa nawierzchnia staje się niewidoczna.

Maty przerostowe posiadają właściwości antypoślizgowe. Są niezwykle trwałe, a także odporne na działanie czynników zewnętrznych, w tym nawet radykalnych warunków atmosferycznych. Są także łatwe w utrzymaniu, gdyż trawę można normalnie kosić.

Sztuczna trawa

Sztuczna trawa jest nawierzchnią bezpieczną, której parametry amortyzacyjne zależą od gęstości oraz grubości sztucznych źdźbeł. Jej zaletą jest wysoka wytrzymałość oraz łatwość utrzymania w czystości.

Płytki gumowe

Płytki gumowe to nawierzchnia bezpieczna, która z upodobaniem stosowana jest przez nowoczesne place zabaw. Są one bowiem nie tylko bardzo estetyczne, a duży wybór kolorów zapewnia możliwość wkomponowania w wygląd placów zabaw, lecz również stanowią gwarancję wysokiego poziomu amortyzacji.

Nawierzchnie wylewane

Nawierzchnia wylewna to coraz popularniejsze rozwiązanie, gdyż posiada wysokie parametry amortyzujące. Jest to także rozwiązanie estetyczne i porządkujące przestrzeń – zastosowanie różnych kolorów pozwala wizualnie oddzielić od siebie różne strefy, wskazać na ciągi komunikacyjne, a także namalować różne formy aktywności klasy, ścieżki rowerowe etc.

Elementy na place zabaw, których nie może zabraknąć

Dzieci lubią spędzać czas na placu zabaw, gdyż stanowi to dla nich atrakcję i sprawia im radość. Decydując się na…

Jaki wybrać plac zabaw na ogródek?

Nie ma chyba dziecka, które nie uwielbiałoby zabawy na placu zabaw. Wielu rodziców chcąc zadbać o atrakcyjną formę spędzania czasu…

Integracja sensoryczna a plac zabaw

Dla rozwoju dziecka bardzo duże znaczenie ma integracja sensoryczna, czyli zdolność do rozumienia i porządkowania bodźców oraz informacji dostarczanych z…

Kto buduje place zabaw?

Decydując się na budowę placu zabaw czy to w przestrzeni publicznej, czy też prywatnie, musimy znaleźć odpowiednią firmę, która zajmie…

Jak rozwijać kreatywność dziecka?

Niemal każdy rodzic stara się podejmować wysiłki, aby jego dziecko było kreatywne. To dzięki tej umiejętności dziecko uczy się poszukiwać…

Jak zadbać o czystość piasku w piaskownicy?

Plac zabaw to miejsce, w którym dziecko rozwija swoją kreatywność, a także nabywa umiejętności wchodzenia w różne interakcje z rówieśnikami….

Akcesoria na plac zabaw – TOP 5 produktów

Stworzenie kreatywnego placu zabaw dla dziecka, który rozbudzi dziecięcą wyobraźnię i zapewni mu fantastyczną zabawę, to marzenie wielu rodziców. Akcesoria…

Plac zabaw z atestem – dlaczego to tak ważne?

Place zabaw to przestrzeń do zabawy dla dzieci, a także ich rozwoju motorycznego, społecznego oraz umysłowego. Jednakże w przypadku placów…