Jaki plac zabaw do ogrodu wybrać? - Drewniane place zabaw dla dzieci | Ogrodowe | Woodlit.pl

Jaki plac zabaw do ogrodu wybrać?

Utworzono 30-11-2021
Jaki plac zabaw do ogrodu wybrać

Dzieci uwielbiają zabawę na placach zabaw – to dla nich wielka frajda. Jednakże zabawa na świeżym powietrzu podczas budowania zamków z piasku, wspinania się po drabinkach, huśtania na huśtawkach czy zjeżdżania ze zjeżdżalni ma również ogromne zalety pod względem rozwoju maluchów. Przede wszystkim sprzyja zdrowiu, rozwija dziecko kątem ruchowym i koordynacyjnym. Dzieci nabywają również umiejętności społecznych wchodząc w interakcje z innymi małymi użytkownikami placu zabaw, a także rozwijają swoją wyobraźnię oraz uczą kreatywnego myślenia.

Jeśli chcesz zachęcić swoje dziecko do spędzania czasu w ogrodzie, a także zapewnić sobie chwilę spokoju, podczas której Twoja pociecha będzie bawić się w bezpiecznej przestrzeni, zachęcającej do twórczej i aktywnej zabawy, idealnym rozwiązaniem będzie zamontowanie placu zabaw dla dzieci. Jak jednak wybrać przydomowy plac zabaw dla dzieci? Z jakich materiałów powinien być wykonany? I jak dobrać akcesoria, aby sprawiały radość najmłodszym?

Jak dobrać wyposażenie placu zabaw do wieku dziecka?

Wybierając plac zabaw powinniśmy brać przede wszystkim pod uwagę wiek dziecka. Plac zabaw dla młodszych dzieci może składać się z elementów takich jak piaskownica, niezbyt wysoka zjeżdżalnia, huśtawka (najlepiej z opcją zamykania), drewniany domek dla dzieci. Elementy te nie mogą wymagać wysokiej sprawności, gdyż małe dziecko sobie z nimi nie poradzi. Z kolei w przypadku placów zabaw dla starszych dzieci idealnie sprawdzą się wszelkie elementy wyposażenia, które wymagają zręczności fizycznej, takie jak np. wysokie zjeżdżalnie, elementy wspinaczkowe, liny, drabinki.

Ważny jest również dobór placu zabaw dla dzieci do jego przeznaczenia. Ogrodowy plac zabaw może mieć mniejsze rozmiary oraz ilość wybranych urządzeń zabawowych, podczas gdy w przypadku publicznego placu zabaw, który przeznaczony jest do przedszkola, szkoły podstawowej czy na osiedle konieczny jest wybór większego placu zabaw, który będzie posiadał różne elementy dopasowane do umiejętności różnych grup wiekowych użytkowników.

Przydomowe place zabaw dla dzieci mogą posiadać różne akcesoria – wybór jest naprawdę szeroki. Warto jednak pamiętać, aby zawsze brać pod uwagę wiek pociech, które będą z niego korzystać oraz ich zainteresowania.

Ogrodowy plac zabaw – wybór urządzeń zabawowych

Decyzja o posiadaniu placu zabaw wiąże się z wyborem placu zabaw oraz urządzeń zabawowych, z których korzystać będą dzieci. Idealnym wyborem będą akcesoria takie jak:

Piaskownice

Piaskownica w ogrodzie to pozycja obowiązkowa! Idealna dla dzieci młodszych, jak i starszych. Możliwość tworzenia budowli z piasku i kreatywnej zabawy pobudza wyobraźnię dzieci, stymuluje zmysł dotyku, uczy koordynacji na poziomie ręka-oko. Dziecko ćwiczy zdolności manualne, rozwija wyobraźnię, a dzięki obecności innych dzieci uczy się nawiązywania społecznych kontaktów.

Huśtawki

Huśtawka jest elementem wyposażenia placów zabaw, który zna i docenia każde dziecko – huśtanie się jest bowiem fantastyczną zabawą! Jednocześnie, jest to aktywność, która doskonale wpływa na zmysły, uspokaja, a w przypadku starszych dzieci, które uczą się samodzielnego korzystania z huśtawki, kształtuje ich równowagę i koordynację ruchową.

Zjeżdżalnie

Jednym z podstawowych elementów wyposażenia placów zabaw jest zjeżdżalnia. Korzystanie z niej jest przede wszystkim świetną zabawą dla maluchów. Uczy również kontrolowania własnego ciała i jego możliwości.

Drabinki

Drabinki i inne elementy wspinaczkowe to niezwykle ważne wyposażenie placów zabaw. Wspinanie się ma ogromne znaczenie dla rozwoju ruchowego – wzmacnia mięśnie, wspiera koordynację ruchową dziecka, a także uczy podejmowania decyzji.

Inne akcesoria do ogrodowego placu zabaw

Oprócz wymienionych urządzeń można również dobrać wiele innych elementów placów zabaw, które sprawią radość dzieciom i będą sprzyjać ich rozwojowi. Wśród nich wymienić można ścianki wspinaczkowe, drewniane domki, bujaki, a także akcesoria takie jak kierownice, lornetki, teleskopy czy bujaki.

Przydomowy plac zabaw dla dzieci – wybór materiału

Jeśli zastanawiasz się, jaki plac zabaw do ogrodu wybrać, powinieneś rozważyć nie tylko wybór akcesoriów, lecz również materiału, z którego zostanie on stworzony. Rynek oferuje różne surowce, z których wykonany może być plac zabaw dla dzieci – drewno, plastik oraz metal. Każdy z nich ma swoje zalety, jak i wady, dlatego warto rozważyć każdą opcję.

Drewniany plac zabaw

Drewno to materiał, z którego najczęściej wykonywane są przydomowe place zabaw. Jest on przede wszystkim ekologiczny, trwały, wytrzymały i bezpieczny. W słoneczne dni nie nagrzewa się, w odróżnieniu od metalowych placów zabaw, zatem nie stwarza niebezpieczeństwa oparzenia przez najmłodszych. Drewno to również zasób ekologiczny, przyjazny dla środowiska naturalnego, szczególnie, jeśli pochodzi z certyfikowanych źródeł.

Warto zwracać uwagę na to, czy drewno, z którego wykonany jest drewniany plac zabaw, jest dobrze oszlifowane i pozbawione drzazg. Istotne jest, aby wybierać dobrej jakości drewno, posiadające certyfikaty – to gwarancja, że plac zabaw służyć będzie przez wiele lat. Należy pamiętać także o tym, aby zadbać o regularną impregnację drewna, dzięki czemu drewniane elementy placu zabaw będą wyglądać dobrze i nie będą ulegać zniszczeniu pod wpływem warunków atmosferycznych.

Plastikowy plac zabaw

Plastikowe place zabaw dla dzieci to kolejne z opcji, jakie oferuje rynek. Są one powszechnie dostępne, jednakże ich wadą jest dość niska stabilność – plastik jest lekki, zatem może przewrócić się podczas zabawy dziecka. Warto przed zakupem zrobić test ich jakości. Jest to materiał dość szybko ulegający eksploatacji, który może się połamać, a jego kolory blakną na słońcu. Dodatkowo, jest materiał nieekologiczny.

Zaletą plastikowych placów zabaw są niewielkie wymagania pod względem konserwacji – aby je wyczyścić wystarczy przetrzeć je wilgotną szmatką. Są również znacznie tańsze i, podobnie jak drewniane place zabaw, nie nagrzewają się na słońcu.

Metalowy plac zabaw

Ostatnim rodzajem materiału, z którego może być wykonany plac zabaw dla dzieci jest metal. Najczęściej pojawia się on w przypadku publicznych placów zabaw, gdyż jest bardzo wytrzymały. Je go wadą jest jednak wysoka korozyjność i możliwość pojawienia się ostrych, niebezpiecznych dla dzieci krawędzi. Na słońcu nagrzewają się bardzo mocno, czego skutkiem mogą być oparzenia na skórze dzieci.

Niezwykle istotne jest, aby wybierając gotowy plac zabaw dla dzieci zdecydować się na konstrukcję solidną i zapewniającą bezpieczeństwo. Warto także stawiać na rozwiązania ekologiczne, które będą uczyć dzieci dobrych, przyjaznych środowisku naturalnemu nawyków od najmłodszych lat.

Bezpieczny plac zabaw dla dzieci

Decydując się na budowę placu zabaw w ogrodzie powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na bezpieczeństwo dziecka podczas zabawy. W tym celu należy:

  • dopasować urządzenia zabawowe do wieku i umiejętności motorycznych dziecka – sprawdźmy, czy szczebelki nie są rozstawione zbyt daleko od siebie, a balustrada znajduje się na odpowiedniej dla naszego dziecka wysokości,
  • dowiedzieć się, czy przydomowy plac zabaw, który wybraliśmy, posiada niezbędne certyfikaty bezpieczeństwa,
  • sprawdzić stabilność konstrukcji placu zabaw – czy nie chybocze się i nie stwarza ryzyka przewrócenia,
  • upewnić się, że nie ma na nim żadnych ostrych krawędzi czy wystających elementów, takich jak śruby, gwoździe czy drzazgi,
  • zweryfikować, czy wszystkie śrubki zostały dokręcone, a elementy łączące prawidłowo wykonane.

Postaw na najwyższą jakość placu zabaw

Planując wykonanie placu zabaw w ogrodzie chcemy jak najlepiej dla naszego dziecka. Aby zapewnić mu dobrą zabawę na świeżym powietrzu, a jednocześnie zagwarantować bezpieczeństwo, warto stawiać na wybór placu zabaw wysokiej jakości. W ofercie Woodlit znajdują się drewniane place zabaw wykonane z drewna cedrowego, które jest wytrzymałe, solidne, trwałe, bezpieczne i estetyczne. Może służyć latami!

Znajdziesz u nas bogatą ofertę produktów, wśród których znajdują się akcesoria dopasowane do różnych grup wiekowych dzieci. Oferujemy małe, jak i duże place zabaw, które sprawdzą się zarówno w ogrodzie, jak i w przestrzeni publicznej – na osiedlach, w przedszkolach, szkołach, w hotelach i ośrodkach wypoczynkowych.

Naturalny plac zabaw – co to oznacza?

Plac zabaw kojarzy się często z ogólnodostępnym miejscem zlokalizowanym w miejscu publicznym np. pomiędzy blokami na dużych osiedlach. Jednak tego…

Jakie podłoże wybrać do placu zabaw?

Bezpieczeństwo dzieci na placu zabaw zależy od jakości jego wykonania oraz rozwiązań, na których bazuje. Dzięki wysokogatunkowym komponentom i odpowiednim…

Drewniane place zabaw z domkiem – jak dokonać wyboru?

Place zabaw dla dzieci z domkiem do ogrodu to idealny sposób na zapewnienie dziecku atrakcyjnej przestrzeni do przyjemnego spędzenia czasu,…

Jak spędzać czas z dzieckiem na placu zabaw?

Wspólne spędzanie czasu z dzieckiem jest niezwykle ważne dla budowania relacji rodzinnych. To również sposób na pokazanie dziecku różnych czynności,…

Czy place zabaw dla dzieci z drewna są ekologiczne?

Swobodna zabawa na placu zabaw na świeżym powietrzu pozwala dzieciom rozwijać wyobraźnię, służy ich rozwojowi ruchowemu, a także jest bardzo…

Co powinno znajdować się na placu zabaw?

Plac zabaw to przede wszystkim idealne miejsce do zabawy dzieci. Jednakże od tego, w jaki sposób zostanie on wyposażony, zależy…

Jak zadbać o czystość piasku w piaskownicy?

Plac zabaw to miejsce, w którym dziecko rozwija swoją kreatywność, a także nabywa umiejętności wchodzenia w różne interakcje z rówieśnikami….

Jak zaprojektować plac zabaw dla dzieci?

Wykonanie projektu placu zabaw wiąże się z koniecznością ustalenia wielu istotnych szczegółów. Trzeba wziąć pod uwagę zarówno estetykę wykonania, funkcjonalność,…