Jak zadbać o bezpieczeństwo na placu zabaw? - Drewniane place zabaw dla dzieci | Ogrodowe | Woodlit.pl

Jak zadbać o bezpieczeństwo na placu zabaw?

Utworzono 21-03-2022
Jak zadbać o bezpieczeństwo na placu zabaw

Przydomowy plac zabaw w ogródku stanowi doskonałe miejsce do zabawy dziecka. Jednocześnie, pozwala na rozwijanie kreatywności, naukę koordynacji ruchowej, a także, w przypadku zabawy z rówieśnikami, na zdobywanie umiejętności społecznych. Niezwykle istotną kwestią jest jednak zapewnienie bezpieczeństwa na placu zabaw. W tym celu należy zadbać o odpowiednie, bezpieczne urządzenia zabawowe, właściwe ulokowanie placu zabaw, zapewnienie cienia, a także o nawierzchnię amortyzującą ewentualne upadki. Bezpieczny plac zabaw w ogrodzie to sposób na beztroską zabawę małych pociech.

Jak zapewnić bezpieczeństwo na przydomowych placach zabaw?

Bezpieczeństwo na placu zabaw to priorytet dla wielu rodziców, którym zależy na ochronie dziecka przed ewentualnymi upadkami oraz urazami. W przypadku budowy ogrodowego placu zabaw rodzice mają ogromny wpływ na zapewnienie swoim dzieciom bezpiecznej i komfortowej przestrzeni do zabawy. O jakie aspekty należy zadbać?

Wyposażenie placów zabaw

Kluczowym aspektem podczas wyboru placu zabaw jest zadbanie o jego wyposażenie. Warto postawić na dobrej jakości urządzenia zabawowe, które choć czasem są trochę droższe, są nieporównywalnie lepsze pod wieloma względami. Przede wszystkim wyróżnia je wysoka wytrzymałość i trwałość. Kluczem do zapewnienia bezpieczeństwa jest również możliwość montażu konstrukcji w ziemi, którą zapewniają wyłącznie wysokiej klasy place zabaw. Dodatkowo, dobrej jakości elementy spełniają także niezbędne normy bezpieczeństwa oraz posiadają atesty i certyfikaty.

Dobra jakość w przypadku doboru wyposażenia to jednak nie wszystko. Dobrze jest również dopasować plac zabaw do wieku i możliwości dziecka. Inne są potrzeby i umiejętności młodszych dzieci, a inne oczekiwania oraz poziom sprawności starszych dzieci. W przypadku najmłodszej grupy wiekowej wystarczyć może postawienie piaskownicy, niewielkiej zjeżdżalni i bezpiecznej huśtawki, zaś dzieci starsze będą oczekiwały wyzwań – wyższych zjeżdżalni, huśtawek, ścianek wspinaczkowych.

Dbając o bezpieczeństwo małych użytkowników placów zabaw niezbędne jest także zadbanie, aby wyeliminowane zostały wszelkie ostre krawędzie, wystające śruby czy drzazgi. Należy także zatroszczyć się o odpowiedni system mocowania oraz łączenia elementów, które zagwarantują solidną i wytrzymałą konstrukcję placu zabaw.

Lokalizacja placu zabaw

W przypadku budowy placu zabaw w ogrodzie dobrze jest także ulokować go w odpowiednim miejscu. Przede wszystkim rodzic powinien mieć dziecko w zasięgu wzroku, co umożliwia pilnowanie pociechy podczas zabawy nawet w przypadku większych odległości. Daje to rodzicom duży spokój, a dziecko ma możliwość nauki samodzielności.

Ważne jest także zapewnienie schronienia przed słońcem, dlatego plac zabaw powinien znajdować się w miejscu zacienionym. Zabawa na pełnym słońcu może być dla dzieci niebezpieczna, a samo nakrycie głowy nie zawsze jest wystarczające.

Plac zabaw drewniany, metalowy czy plastikowy?

Wybierając plac należy również zastanowić się nad materiałem, z którego ma być wykonany. Dostępne na rynku place zabaw lub ich elementy mogą być wykonane z drewna, metalu lub plastiku. Który materiał jest najlepszy? Każdy z nich posiada zarówno swoje wady, jak i zalety. Przeczytaj na ich temat więcej – Plac zabaw drewniany czy metalowy?

Bezpieczna nawierzchnia

Bardzo duże znaczenie dla zapewnienia bezpieczeństwa na placu zabaw ma wybór nawierzchni bezpiecznej. Nawierzchnia ma za zadanie skutecznie amortyzować wszelkie upadki, dlatego powinna zostać precyzyjnie dobrana do urządzeń zabawowych, czyli określonych dla nich krytycznych wysokości upadków i strefy bezpieczeństwa. O tym, jakie nawierzchnie zapewnią dziecku bezpieczeństwo, przeczytasz tutaj: Czym wyłożyć plac zabaw?

Bezpieczny plac zabaw z Woodlit

Bezpieczeństwo na placu zabaw zależne jest od wielu czynników, do których Woodlit, jako firma produkująca wysokiej klasy place zabaw wykonane z doskonałej jakości drewna, przykłada ogromną wagę. Dbamy o to, aby nasze place zabaw zapewniały dzieciom beztroską i komfortową zabawę.

Urządzenia zabawowe, które znajdują się w naszej ofercie, nie stwarzają zagrożenia dla ich małych użytkowników. Dbamy o to, aby konstrukcje wykonane były w sposób solidny i wytrzymały. Wykorzystujemy trwałe mocowania, które sprawiają, że plac zabaw może służyć przez długie lata. Dodatkowo, zapewniamy możliwość zamontowania bezpiecznej nawierzchni dobranej odpowiednio do wysokości swobodnego upadku, która zamortyzuje ewentualny upadek dziecka. Stawiamy na jakość, bezpieczeństwo i trwałość!

Czym wyłożyć plac zabaw? Wybór nawierzchni do placu zabaw

Place zabaw różnią się pomiędzy sobą nie tylko wyposażeniem, lecz również zastosowaną nawierzchnią. W przypadku placów zabaw znajdujących się w…

Zalety posiadania przydomowego placu zabaw

Większość z nas będąc dziećmi korzystała z placów zabaw. I chyba nie ma malucha, który by takiej formy zabawy i…

Jak zrobić plac zabaw dla dziecka?

Dzieci uwielbiają się bawić na placach zabaw – sprawia im to ogromną radość i stanowi jedną z ulubionych form spędzania…

Jak zabezpieczyć drewniany plac zabaw na zimę?

Drewniany plac zabaw w ogrodzie to świetna zachęta dla najmłodszych do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Plac zabaw wykonany z…

Drewniane place zabaw z domkiem – jak dokonać wyboru?

Place zabaw dla dzieci z domkiem do ogrodu to idealny sposób na zapewnienie dziecku atrakcyjnej przestrzeni do przyjemnego spędzenia czasu,…

Jaki wybrać plac zabaw na ogródek?

Nie ma chyba dziecka, które nie uwielbiałoby zabawy na placu zabaw. Wielu rodziców chcąc zadbać o atrakcyjną formę spędzania czasu…

Piaskownica na plac zabaw – dlaczego warto mieć piaskownicę na placu zabaw?

Piaskownica to element niezbędny niemal na każdym placu zabaw, niezależnie czy to publiczny, przedszkolny czy przydomowy plac zabaw. W piaskownicy…

Jakie drewno na plac zabaw dla dzieci wybrać?

Decydując się na budowę placu zabaw czy to w przestrzeni publicznej, czy we własnym ogrodzie, niezbędne jest podjęcie kilku kluczowych…