Plac zabaw w przedszkolu - jakie urządzenia zabawowe wybrać? - Drewniane place zabaw dla dzieci | Ogrodowe | Woodlit.pl

Plac zabaw w przedszkolu – jakie urządzenia zabawowe wybrać?

Utworzono 16-07-2021
Plac zabaw w przedszkolu - jakie urządzenia zabawowe wybrać

Plac zabaw daje najmłodszym możliwość aktywnego spędzania czasu, korzystnie wpływa na rozwój fizyczny, umysłowy, jak i emocjonalny. Dzięki niemu dzieci mają szansę ćwiczenia koordynacji ruchowej, równowagi, rozwijania wyobraźni, a także, w przypadku zabawy z rówieśnikami, nauki umiejętności społecznych.

Dzieci spędzają w przedszkolach mnóstwo czasu, dlatego niezwykle ważne jest zapewnienie im różnych rodzajów aktywności, także tej na świeżym powietrzu. W tym celu warto zainwestować w dobry plac zabaw, który będzie solidnie wykonany, z zachowaniem norm bezpieczeństwa, a dla dzieci będzie stanowił atrakcyjną formę zabawy.

Place zabaw dla przedszkoli – jak wybrać?

Plac zabaw w przedszkolu to miejsce, w którym dzieci uczą się swojego ciała, jego ograniczeń, planowania ruchu. To także miejsce, gdzie dzieci nabywają umiejętności społeczne podczas zabawy ze swoimi rówieśnikami oraz rozwijają wyobraźnię poprzez kreatywne wykorzystanie przestrzeni i dostępnych zabawek. Nie ma więc możliwości, żeby placu zabaw w przedszkolu nie było!

Jak jednak wybrać idealny plac zabaw dla przedszkola? Przede wszystkim warto postawić na takie urządzenia, które są trwałe, stabilne i bezpieczne, wykonane z dobrej jakości materiałów. Warto wybierać takie place zabaw, na których będzie mogło się bawić kilkoro dzieci naraz.

Elementy placu zabaw, na które warto postawić, to huśtawki, drabinki, karuzele, piaskownice czy zjeżdżalnie. Dodatkowym uzupełnieniem będą również wszelkie domki dla dzieci, zamki, statki pirackie, bujaki w różnych kształtach oraz inne ciekawe akcesoria.

Bezpieczeństwo przede wszystkim!

Przedszkole, które decyduje się na wybór firmy zajmującej się wykonaniem placów zabaw, powinno sprawdzić, czy firma ta oferuje produkty solidne i bezpieczne, posiadające odpowiednie certyfikaty. Produkty powinny być odpowiednio skonstruowane, bez wystających elementów, które stanowią zagrożenie dla dzieci. Ważne jest, aby były one wyprodukowane z dobrej jakości materiałów, która posłuży przez lata, a także zapewni dzieciom bezpieczeństwo podczas zabawy.

Oprócz wyboru wyposażenia, równie istotny jest wybór miejsca, w którym zostanie usytuowany plac zabaw i nawierzchni bezpiecznej. Nawierzchnia bezpieczna to gwarancja bezpieczeństwa dziecka, gdyż zabezpiecza ona przed urazami podczas wypadku. Do wyboru są płytki gumowe, maty przerostowe czy podłoża naturalne czy nawierzchnia wylewana.

Najlepsze urządzenia zabawowe dla przedszkolaków

Wyposażenie placu zabaw ma ogromne znaczenie dla rozwoju dzieci, dlatego tak ważny jest odpowiedni wybór urządzeń. Właściwie dobrane elementy placu zabaw wspomagają naukę koordynacji ruchowej, planowania ruchów ciała, równowagi oraz wspierają umiejętności emocjonalne i społeczne dzieci.

Piaskownice

Piaskownica to podstawowy element placów zabaw, który idealnie sprawdza się dla dzieci w każdym wieku. Zabawa piaskiem rozwija kreatywność dzieci, uczy precyzji, a także działa na zmysł dotyku. W piaskownicy dzieci mogą się również wspólnie bawić, co uczy je nawiązywania różnych interakcji i odnajdywania się w grupie.

Huśtawki

Huśtawka to także element wyposażenia każdego porządnego placu zabaw. Wybór huśtawek dla przedszkola jest bardzo duży – poczynając od huśtawek dla najmłodszych, które mają formę krzesełka, z zabezpieczeniem z tyłu i z przodu, po huśtawki dla starszych dzieci z samym siedziskiem.

Zalety huśtania się są nieocenione – przede wszystkim dziecko uczy się utrzymywania równowagi, planowania ruchów ciała i koordynacji. Co więcej, bujanie się działa na organizm relaksująco i uspokajająco.

Drabinki wspinaczkowe

Drabinka to urządzenie, które jest bardzo ważnym wyposażeniem na placu zabaw. Dzięki wspinaniu się dziecko nie tylko ćwiczy równowagę i koordynację ruchową, lecz również, dzięki naprzemiennym ruchom rąk i nóg, pracę obu półkul mózgowych. Drabinki wzmacniają także mięśnie oraz poprawiają zręczność dziecka.

Zjeżdżalnie

Zjeżdżalnia to sprzęt, który korzystnie wpływa na rozwój fizyczny dziecka. Zjeżdżając uczy się ono własnego ciała i balansowania nim, a także łapania równowagi. Czy można sobie wyobrazić ciekawy i sprawiający dzieciom frajdę plac zabaw, który nie jest wyposażony w elementy, jakimi są zjeżdżalnie?

Jakie place zabaw dla dzieci wybrać?

Podjęcie decyzji o tym, jaki plac zabaw do przedszkola wybrać, wcale nie jest tak trudne, jeśli skorzystamy z oferty dobrego producenta placów zabaw. Doskonałej jakości, trwałe, stabilne i bezpieczne, a jednocześnie ciekawe zarówno dla najmłodszych, jak i dla starszych dzieci place zabaw można znaleźć w ofercie firmy Woodlit.

Jakie drewno na plac zabaw dla dzieci wybrać?

Decydując się na budowę placu zabaw czy to w przestrzeni publicznej, czy we własnym ogrodzie, niezbędne jest podjęcie kilku kluczowych…

Jak zabezpieczyć drewniany plac zabaw na zimę?

Drewniany plac zabaw w ogrodzie to świetna zachęta dla najmłodszych do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Plac zabaw wykonany z…

Zabawa na placu zabaw a rozwój społeczny dziecka

Zabawa na placu zabaw a rozwój społeczny – czy istnieje pomiędzy nimi powiązanie? Jak najbardziej! Na placu zabaw dzieci spotykają…

Akcesoria na plac zabaw – TOP 5 produktów

Stworzenie kreatywnego placu zabaw dla dziecka, który rozbudzi dziecięcą wyobraźnię i zapewni mu fantastyczną zabawę, to marzenie wielu rodziców. Akcesoria…

Jakie podłoże wybrać do placu zabaw?

Bezpieczeństwo dzieci na placu zabaw zależy od jakości jego wykonania oraz rozwiązań, na których bazuje. Dzięki wysokogatunkowym komponentom i odpowiednim…

Plac zabaw z atestem – dlaczego to tak ważne?

Place zabaw to przestrzeń do zabawy dla dzieci, a także ich rozwoju motorycznego, społecznego oraz umysłowego. Jednakże w przypadku placów…

Kto buduje place zabaw?

Decydując się na budowę placu zabaw czy to w przestrzeni publicznej, czy też prywatnie, musimy znaleźć odpowiednią firmę, która zajmie…

Jak spędzać czas z dzieckiem na placu zabaw?

Wspólne spędzanie czasu z dzieckiem jest niezwykle ważne dla budowania relacji rodzinnych. To również sposób na pokazanie dziecku różnych czynności,…