Jak zrobić plac zabaw dla dziecka? - Drewniane place zabaw dla dzieci | Ogrodowe | Woodlit.pl

Jak zrobić plac zabaw dla dziecka?

Utworzono 22-12-2021
Jak zrobić plac zabaw dla dziecka

Dzieci uwielbiają się bawić na placach zabaw – sprawia im to ogromną radość i stanowi jedną z ulubionych form spędzania czasu. Jednocześnie, korzystanie z placu zabaw przyczynia się do ich rozwoju motorycznego i intelektualnego, a zabawa na świeżym powietrzu jest dobra dla ich zdrowia. Argumenty te sprawiają, że wielu rodziców decyduje się na stworzenie placu zabaw we własnym ogrodzie.

Przydomowy plac zabaw idealnie sprawdzi się w przypadku małych dzieci, które mogą swobodnie bawić się na świeżym powietrzu, pozostając w zasięgu wzroku rodziców. Bardzo ważne jest, aby dobrać wyposażenie do potrzeb naszej pocieszy, które zachęcić je do aktywnego spędzania czasu i kreatywnej zabawy, a także aby zadbać o bezpieczeństwo dziecka. Podpowiadamy, jak urządzić przydomowy plac zabaw!

Usytuowanie placu zabaw

Usytuowanie przydomowego placu zabaw ma spore znaczenie. Decyzja o tym, gdzie zostanie umiejscowiony, może bowiem wpływać na bezpieczeństwo dziecka, a także na komfort korzystania przez niego z urządzeń zabawowych.

Plac zabaw powinien stać w widocznej części ogrodu, co daje możliwość posiadania dziecka w zasięgu wzroku podczas jego samodzielnej zabawy na świeżym powietrzu. Dobrze również, aby plac zabaw znajdował się w miejscu, które nie utrudnia poruszania się po działce. Warto wybrać miejsce zacienione, co zmniejsza ryzyko przegrzania się dziecka w upalne dni, a jeśli istnieje taka możliwość to również osłonięte od wiatru.

Wyposażenie placu zabaw a wiek dziecka

Wybierając urządzenia, które mają znaleźć się w przydomowym placu zabaw, powinniśmy przede wszystkim brać pod uwagę wiek dziecka oraz jego zainteresowania. Najmłodsze dzieci lubią wszelkiego rodzaju zabawy tematyczne, ogrywania ról, a także proste urządzenia zabawowe, które dają możliwość rozwoju koordynacji ruchowej. Dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym uwielbiają z kolei zabawy fizyczne – skakanie, bieganie, wspinanie się, zatem plac zabaw powinien być wyposażony w elementy, które im to umożliwiają.

Dla młodszych dzieci odpowiednie będzie wyposażenie przydomowego placu zabaw w sprzęty takie jak: piaskownica, zamykana huśtawka, domek dla dzieci, niezbyt duża zjeżdżalnia. Z kolei w przypadku starszych dzieci idealnie sprawdzą się wszelkiego rodzaju elementy sprawnościowe – wyższe zjeżdżalnie, drabinki, liny, mostki linowe, ścianki wspinaczkowe, domki na drzewie.

Czym wyłożyć plac zabaw dla dzieci?

Zastanawiając się nad tym, jak zrobić plac zabaw dla dziecka, warto również poświęcić chwilę na wybór odpowiedniej nawierzchni, która zapewni amortyzację podczas upadku dziecka, zmniejszając ryzyko urazów. Do wyboru mamy naturalną nawierzchnię – trawę lub piasek, a także nawierzchnie syntetyczne.

W przypadku nawierzchni naturalnych amortyzacja jest ograniczona i nie sprawdzi się przy urządzeniach o wysokości krytycznej powyżej 1 m. Dodatkowo, nie zapewni ona odpływu wody z placu zabaw oraz bardzo łatwo jest ją wydeptać lub, w przypadku piasku, roznieść. Właśnie dlatego, szczególnie w obszarach newralgicznych, warto zamontować płytki gumowe SBR lub wylać pełną nawierzchnię o jednolitym kształcie. Zapewnia ona doskonałą amortyzację, a tym samym zwiększa bezpieczeństwo dzieci. Nawierzchnia ta niełatwo ulega zniszczeniu, a także jest odporna na czynniki atmosferyczne. To równe i stabilne podłoże do zabawy.

Jakie materiały do budowy placu zabaw dla dziecka?

Plac zabaw może być skonstruowany z różnego rodzaju materiałów. W celu stworzenia całej konstrukcji lub jej poszczególnych elementów użyć można drewna, metalu i plastiku. Wybierając plac zabaw do ogrodu warto zapoznać się z każdym z nich i postawić na rozwiązanie, które będzie trwałe, solidne, wytrzymałe i zapewniające komfort oraz bezpieczeństwo dziecka.

Drewno jest jednym z materiałów, które bardzo często używa się do tworzenia placów zabaw. To materiał solidny, trwały, a przy tym estetyczny. Nie nagrzewa się, a także jest bardzo wytrzymały na warunki atmosferyczne. Do budowy placu zabaw dla dzieci warto wybierać drewno certyfikowane, co będzie gwarancją jego trwałości i wysokiej jakości.

Plastik to materiał, który jest stosunkowo lekki, dlatego na plastikowe place zabaw trzeba uważać – każdorazowo sprawdzać ich stabilność, aby dziecko podczas zabawy nie przewróciło się razem z całą konstrukcją. Jest jednak stosunkowo tani i łatwy w konserwacji.

Domowy plac zabaw, podobnie jak i plac zabaw w przestrzeni publicznej, może być również wykonany z metalu. To materiał wytrzymały i bardzo solidny. Wadą tego rodzaju rozwiązania jest możliwość ulegania korozji, ostrych krawędzi elementów, a także szybkie nagrzewanie się na słońcu.

Bezpieczeństwo podczas zabawy. Na co zwrócić uwagę?

Decydując się na posiadanie przydomowego placu zabaw dla dzieci rodzice chcą zapewnić swoim pociechom nie tylko doskonałą zabawę, lecz również bezpieczeństwo. W tym celu warto przestrzegać kilku zasad:

  • dopasować sprzęt na placu zabaw do wieku dziecka i jego umiejętności,
  • zadbać o wybór solidnej konstrukcji placu zabaw – nie może się ona chwiać,
  • sprawdzić, czy nawierzchnia placu zabaw jest bezpieczna,
  • elementy łączące konstrukcje muszą być doskonale dopasowane, nie mogą wystawać żadne śruby, gwoździe czy drzazgi,
  • huśtawka powinna być zamontowana stabilnie i mocno, zaś piaskownicę dobrze jest przykryć przykrywą, aby nie dostawały się do niej żadne zanieczyszczenia.

Przydomowy plac zabaw dla dzieci: kupić czy zrobić samemu?

Przydomowe place zabaw mogą zostać wykonane samodzielnie lub zakupione u producenta placów zabaw. Choć pierwsze rozwiązanie może wydawać się tańsze, to niestety wiąże się z wieloma trudnościami. Przede wszystkim konieczne jest stworzenie dobrego projektu placu zabaw, zadbanie o jego wytrzymałą konstrukcję, zabezpieczenia wszelkich zagrażających bezpieczeństwu dzieciom elementów. Samodzielna budowa placu zabaw wiąże się również ze sporą ilością czasu, którą musimy poświęcić na to zadanie.

Korzystając z pomocy specjalistów zyskujemy pewność, że konstrukcja będzie stabilna, elementy wyposażenia wysokiej jakości, a całość zapewni pociechom dużo radości. Warto wybierać place zabaw z atestem, co stanowi potwierdzenie, że zabawa na nim nie stanowi zagrożenia dla bezpieczeństwa dzieci. Zakup placu zabaw do ogrodu od dobrego producenta to także gwarancja oszczędności naszego czasu.

Wybierając gotowy plac zabaw do ogrodu mamy możliwość wyboru spośród różnych jego dostępnych form. Możemy dobrać przydomowy plac zabaw do zainteresowań oraz wieku dziecka. Doskonale sprawdzą się w tym przypadku drewniane place zabaw do ogrodu firmy Woodlit, które zapewniają dużo radości dzieciom, są wytrzymałe, trwałe i bezpieczne.

Jak zaprojektować plac zabaw dla dzieci?

Wykonanie projektu placu zabaw wiąże się z koniecznością ustalenia wielu istotnych szczegółów. Trzeba wziąć pod uwagę zarówno estetykę wykonania, funkcjonalność,…

Czym wyłożyć plac zabaw? Wybór nawierzchni do placu zabaw

Place zabaw różnią się pomiędzy sobą nie tylko wyposażeniem, lecz również zastosowaną nawierzchnią. W przypadku placów zabaw znajdujących się w…

Naturalny plac zabaw – co to oznacza?

Plac zabaw kojarzy się często z ogólnodostępnym miejscem zlokalizowanym w miejscu publicznym np. pomiędzy blokami na dużych osiedlach. Jednak tego…

Akcesoria na plac zabaw dla starszych dzieci

Zabawa na świeżym powietrzu potrzebna jest dzieciom niezależnie od wieku. Plac zabaw jest przestrzenią, która idealnie sprawdza się w tej…

Zabawa na placu zabaw a rozwój społeczny dziecka

Zabawa na placu zabaw a rozwój społeczny – czy istnieje pomiędzy nimi powiązanie? Jak najbardziej! Na placu zabaw dzieci spotykają…

Przydomowy plac zabaw – idealny dla Twojego dziecka

Przydomowy plac zabaw dla dzieci to miejsce, w którym pociechy potrafią spędzić mnóstwo czasu na swobodnej zabawie. Jednocześnie samodzielna zabawa…

Akcesoria na plac zabaw – TOP 5 produktów

Stworzenie kreatywnego placu zabaw dla dziecka, który rozbudzi dziecięcą wyobraźnię i zapewni mu fantastyczną zabawę, to marzenie wielu rodziców. Akcesoria…

Jak rozwijać kreatywność dziecka?

Niemal każdy rodzic stara się podejmować wysiłki, aby jego dziecko było kreatywne. To dzięki tej umiejętności dziecko uczy się poszukiwać…