Jakie drewno na plac zabaw dla dzieci wybrać? - Drewniane place zabaw dla dzieci | Ogrodowe | Woodlit.pl

Jakie drewno na plac zabaw dla dzieci wybrać?

Utworzono 22-12-2021
Jakie drewno na plac zabaw dla dzieci wybrać

Decydując się na budowę placu zabaw czy to w przestrzeni publicznej, czy we własnym ogrodzie, niezbędne jest podjęcie kilku kluczowych decyzji. Istotne jest usytuowanie placu zabaw, wyposażenie placu zabaw, wybór nawierzchni bezpiecznej zapewniającej amortyzację podczas ewentualnego upadku, a także dobór materiału, z którego wykonany jest plac zabaw. Jednym z materiałów, które od lat cieszy się ogromną popularnością, jest wytrzymałe, bezpieczne i solidne, a także doskonale wpisuje się w przestrzeń pod względem designu, jest drewno. Drewniane place zabaw to doskonały wybór – na jakie drewno na plac zabaw warto jednak postawić?

Drewniany plac zabaw – gwarancja wysokiej jakości

Przydomowe place zabaw mogą być wykonane z różnego rodzaju materiałów – drewna, plastiku lub metalu. Każdy z nich posiada zarówno swoje wady, jak i zalety.

Drewno sprawdzi się doskonale zarówno w przestrzeni miejskiej, na osiedlowych placach zabaw, jak i w prywatnych ogrodach. W przeciwieństwie do tworzywa sztucznego drewno jest materiałem przyjaznym dla środowiska naturalnego, a także bardzo wytrzymałym i odpornym na działanie czynników atmosferycznych. Można z niego wykonać skomplikowane konstrukcje różnej wielkości, które będą solidne i bezpieczne w użytkowaniu. Drewniane place zabaw mogą również służyć przez bardzo długi czas.

Jakie drewno na przydomowy plac zabaw?

Drewno zaliczane jest do materiałów bardzo wytrzymałych, jednakże w przypadku budowy placu zabaw warto stawiać na najwyższej jakości elementy – to gwarancja solidności, trwałości i bezpieczeństwa. Decyzja o wyborze rodzaju drewna na plac zabaw ma bardzo duże znaczenie.

Drewniany plac zabaw powinien być wykonany z drewna wysokiej jakości. Idealnym rozwiązaniem jest drewno cedrowe, które jest niezwykle trwałe i odporne na czynniki zewnętrzne. Drewno nie powinno również posiadać drzazg, które mogą wbić się pod skórę dziecka – w tym przypadku plac zabaw z drewna cedrowego sprawdzi się idealnie.

Wybierając drewniany plac zabaw do ogrodu należy również zwrócić uwagę na zaimpregnowanie drewna – zabezpiecza to materiał od zewnątrz, chroniąc przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi. Elementy drewniane powinny stać na fundamentach np. stalowych kotwach, dzięki czemu ograniczona jest styczność surowca z ziemią, a drewno nie próchnieje.

Drewniane place zabaw – kreatywna zabawa dla młodszych i starszych dzieci

Place zabaw z drewna to doskonały wybór, jeśli chcemy zapewnić pociechom kreatywną i rozwijającą zabawę, zachęcić ich do aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu, a także zadbać o ich bezpieczeństwo.

Podczas zabawy na placu zabaw dziecko rozwija się pod względem ruchowym – ćwiczy mięśnie, koordynację ruchową, motorykę małą. Kształtuje również swoją kreatywność i wyobraźnię. Przebywając na placu zabaw z rówieśnikami nabywa również umiejętności społecznych. Plac zabaw dla dzieci to miejsce, w którym mogą w przyjemny sposób spędzić czas. Zabawa i rozwój fizyczny muszą jednak przebiegać w warunkach gwarantujących bezpieczeństwo, dlatego tak istotny jest wybór solidnego materiału, z którego wykonany zostanie plac zabaw.

Bezpieczny plac zabaw

Bezpieczny plac zabaw to taki, który posiada stabilną konstrukcję i w żaden sposób nie naraża zdrowia czy życia dziecka. Właśnie dlatego warto wybierać place zabaw z atestem, które są wykonane z najwyższej jakości materiałów, są wytrzymałe i odpowiednie dla dzieci.

Certyfikowane place zabaw muszą spełniać wysokie wymagania norm bezpieczeństwa i przejść przez szereg testów. Korzystające z placów zabaw dzieci mogą bawić się swobodnie, bez najmniejszego ryzyka. Co więcej, place zabaw z atestem posiadają gwarancję na wiele lat, co oznacza ich niezawodność przez bardzo długi czas. Drewniany plac zabaw także powinien posiadać odpowiednie certyfikaty – ze względu na bezpieczeństwo dzieci zawsze warto je weryfikować.

Zalety i wady drewna

Drewniane place zabaw posiadają wiele zalet. Drewno jest materiałem naturalnym, a więc przyjaznym środowisku naturalnemu. To surowiec bardzo wytrzymały, solidny i trwały, który może służyć przed długie lata.

Drewno jest również materiałem przyjemnym w odbiorze, ciepłym i względnie miękkim – zupełnie inaczej odczuwane jest zderzenie z drewnem niż np. z metalem. To także połączenie estetyki z funkcjonalnością – solidne konstrukcje z łatwością wpisują się w różnego rodzaju otoczenie.

Wadą drewna jako materiału do budowy placu zabaw jest konieczność regularnego wykonywania jego konserwacji – w ten sposób przedłużyć można żywotność placu zabaw i zapewnić skuteczną ochronę przed czynnikami atmosferycznymi.

Jak zabezpieczyć drewno na placu zabaw dla dzieci?

Drewniane place zabaw powinny być zabezpieczane przed wpływem czynników atmosferycznych, takich jak opady czy promieniowanie słoneczne, za pomocą specjalnych środków impregnujących.

Warto zadbać o to, aby zabezpieczyć drewno służące do budowy placu zabaw jeszcze przed zamontowaniem konstrukcji. Jest to gwarancja zabezpieczenia miejsc, w których drewniane elementy się łączą i przylegają do siebie, i których w przyszłości nie będzie można zaimpregnować.

Impregnacja może odbywać się za pomocą bezbarwnego impregnatu lub zdecydować się można na specjalną farbę do drewna, która nada mu wyrazisty kolor. Impregnat zabezpiecza drewno przez warunkami atmosferycznymi, dzięki czemu drewniany plac zabaw może służyć przez naprawdę długie lata.

Piaskownica na plac zabaw – dlaczego warto mieć piaskownicę na placu zabaw?

Piaskownica to element niezbędny niemal na każdym placu zabaw, niezależnie czy to publiczny, przedszkolny czy przydomowy plac zabaw. W piaskownicy…

Na co zwrócić uwagę kupując huśtawkę dla dziecka?

Huśtawka to element placu zabaw, który uwielbia niemal każde dziecko! To jednak nie tylko przyjemna forma spędzenia czasu dla malucha,…

Kolorowy plac zabaw – jaki wybrać?

Zabawa na placu zabaw ma ogromne znaczenie dla rozwoju dziecka, wpływając na różne zmysły. Jednym z nich jest zmysł wzroku,…

Pomysł na plac zabaw – jak go znaleźć?

Umieszczenie w ogródku drewnianego placu zabaw to sposób, aby zachęcić dziecko do aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu. Dzieci mają…

Przydomowy plac zabaw – idealny dla Twojego dziecka

Przydomowy plac zabaw dla dzieci to miejsce, w którym pociechy potrafią spędzić mnóstwo czasu na swobodnej zabawie. Jednocześnie samodzielna zabawa…

Bocianie gniazdo – doskonała zabawka na plac zabaw

Dobra huśtawka dla dziecka to taka, która zapewni mu radość i dobrą zabawę. Znaczenie ma także materiał siedziska, który powinien…

Plac zabaw w przedszkolu – jakie urządzenia zabawowe wybrać?

Plac zabaw daje najmłodszym możliwość aktywnego spędzania czasu, korzystnie wpływa na rozwój fizyczny, umysłowy, jak i emocjonalny. Dzięki niemu dzieci…

Jak zadbać o bezpieczeństwo na placu zabaw?

Przydomowy plac zabaw w ogródku stanowi doskonałe miejsce do zabawy dziecka. Jednocześnie, pozwala na rozwijanie kreatywności, naukę koordynacji ruchowej, a…