Przydomowy plac zabaw - idealny dla Twojego dziecka - Drewniane place zabaw dla dzieci | Ogrodowe | Woodlit.pl

Przydomowy plac zabaw – idealny dla Twojego dziecka

Utworzono 16-11-2022

Przydomowy plac zabaw dla dzieci to miejsce, w którym pociechy potrafią spędzić mnóstwo czasu na swobodnej zabawie. Jednocześnie samodzielna zabawa maluchów jest dla rodziców chwilą wytchnienia, której często bardzo potrzebują. Dowiedz się, dlaczego warto pomyśleć o przydomowym placu zabaw w ogrodzie oraz jak odpowiednio go wyposażyć, aby stanowił atrakcję dla najmłodszych.

Dlaczego warto zainwestować w przydomowe place zabaw?

Zabawa na placu zabaw należy do jednych z ulubionych zajęć maluchów. Nie każdy rodzic ma możliwość spędzania dużej ilości czasu z dzieckiem na publicznym placu zabaw, a posiadanie choć kawałka ogródka może stworzyć idealną przestrzeń do budowy przydomowego placu zabaw. Dlaczego przydomowy plac zabaw jest dobrym pomysłem?

Rozwój umiejętności dzieci

Plac zabaw dla dzieci to przestrzeń, która pozwala im nie tylko na swobodną zabawę, lecz również rozwija ich różnorodne umiejętności. Przede wszystkim wspiera rozwój społeczny, bowiem dzieci uczą się nawiązywania i utrzymywania relacji z rówieśnikami (przeczytaj: Zabawa na placu zabaw a rozwój społeczny dziecka). Na placu zabaw rozwijają się również umiejętności motoryczne dzieci. Uczą się one wspinać, utrzymywać równowagę, koordynować ciało, pokonywać własne ograniczenia. Sprzęty takie jak ścianki wspinaczkowe, tor przeszkód, drabinki, zjeżdżalnie czy równoważnie to sposób na świetną zabawę dziecka, a także na zapewnienie mu odpowiedniego rozwoju fizycznego. Co więcej plac zabaw wspiera również motorykę małą, a także rozwija kreatywność i ciekawość małych odkrywców.

Chwila relaksu dla rodziców

Stawiając w ogrodzie drewniany plac zabaw zyskuje się nie tylko gwarancję, że dziecko będzie zdobywać nowe umiejętności i rozwijać się w prawidłowy sposób, lecz również chwilę spokoju dla siebie. Niemal każdy rodzic wie, jak samodzielna zabawa pociechy jest ważna, szczególnie w natłoku obowiązków, które często trzeba połączyć z opieką na dzieckiem. Zajęte zabawą na placu dzieci to dla rodziców moment na realizację różnych zadań lub po prostu chwila odpoczynku.

Gotowe place zabaw do ogrodu – na co zwrócić uwagę?

Istnieją dwie możliwości w zakresie realizacji placu zabaw w ogrodzie. Można zarówno kupić gotowy, jak i samodzielnie zrobić przydomowy plac zabaw. Drugie rozwiązanie jest o tyle skomplikowane, że wymaga od rodzica poświęcenia czasu, przemyślenia projektu, odpowiedniego wykonania konstrukcji, zadbania o jej stabilność oraz o bezpieczeństwo pociech. Z tej przyczyny dużo łatwiejszym rozwiązaniem jest postawienie na gotowy plac zabaw wykonany przez dobrego producenta drewnianych placów zabaw. Na co zwrócić uwagę decydując się na gotowy plac zabaw dla dzieci we własnym ogródku?

Jakość wykonania

Kluczowym aspektem jest jakość placu zabaw. Powinien on zostać wykonany z wysokiej jakości, certyfikowanego drewna, które będzie wytrzymałe i odporne na działanie czynników zewnętrznych. Nie zniszczy się pod wpływem użytkowania i będzie służyć dzieciom przez długie lata. Co więcej nie utraci ono swojego estetycznego wyglądu. Idealnym materiałem do stworzenia placu zabaw jest drewno cedrowe, z którego place zabaw można znaleźć w ofercie firmy Woodlit.

Wyposażenie placu zabaw

Na placach zabaw powinny znaleźć się sprzęty, które zachęcą do aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu zarówno młodsze, jak i starsze dzieci. Choć plac zabaw powinien być dopasowany do wieku dziecka, należy wziąć pod uwagę jego przyszły rozwój. Z tej przyczyny wyposażenie placu zabaw powinno być bardzo różnorodne. Sprawdzą się elementy takie jak piaskownica, huśtawka, zjeżdżalnia czy domki, w których pobawić się można np. w odgrywanie ról.