Plac zabaw - drewniany czy metalowy? - Drewniane place zabaw dla dzieci | Ogrodowe | Woodlit.pl

Plac zabaw – drewniany czy metalowy?

Utworzono 21-03-2022
Plac zabaw - drewniany czy metalowy

Wybór materiału, z którego ma być wykonany plac zabaw lub wyposażenie placów zabaw, ma wpływ na jego trwałość, wytrzymałość oraz na bezpieczeństwo jego małych użytkowników. To, na jaki materiał się zdecydujemy, przekłada się również na estetykę oraz wpisanie się w otoczenie. Zastanawiasz się, czy wybrać plac zabaw drewniany czy metalowy? Poznaj zalety oraz wady obu rozwiązań!

Plac zabaw metalowy czy drewniany?

Współczesne place zabaw różnią się od tych, które znane są nam z przeszłości. Do wyboru pojawiło się znacznie więcej różnych rozwiązań, akcesoriów, urządzeń zabawowych. Co więcej, obecne place zabaw charakteryzuje różnorodność barw i kształtów, które uatrakcyjniają zabawę najmłodszym.

Materiały, z których może być wykonany plac zabaw pozostają jednak od lat niezmienne. Do wyboru mamy plac zabaw z drewna lub plac zabaw z metalu. Który z nich wybrać? Wszystko zależne jest od indywidualnych potrzeb oraz preferencji – zarówno drewniane, jak i metalowe place zabaw posiadają swoich zwolenników. Poznaj zalety i wady każdego z nich.

Plac zabaw metalowy

Metalowy plac zabaw wielu osobom kojarzy się z konstrukcjami sprzed lat. Aktualnie metalowe place zabaw posiadają jednak nowoczesny design, który harmonijnie wpisuje się w wygląd nowoczesnych osiedli oraz przestrzeni miejskiej – idealnie pasuje do industrialnego i minimalistycznego stylu.

Metalowe place zabaw słyną ze swojej solidności, wytrzymałości i trwałości. Wykonane są one z solidnego materiału, o długoletniej żywotności oraz odporności na niekorzystne warunki atmosferyczne, a ich konstrukcja jest stabilna. To pewność bezpieczeństwa, ponieważ metalowe konstrukcje są odporne nawet na duże obciążenia.

Stal to trwały materiał, a jednocześnie bardzo przyjazny do tworzenia różnego rodzaju placów Pozwala on na zaprojektowanie dowolnych konstrukcji o rozmaitych kształtach i kolorach. Łatwo jest również zadbać o jego konserwację – odpowiednio zabezpieczone metalowe konstrukcje mogą służyć przez lata.

Jakie są wady metalowych placów zabaw? Przede wszystkim elementy stworzone ze stali są zimne w odbiorze. Kontakt skóry z metalem nie należy do najprzyjemniejszych. Co więcej, nieodpowiednio wykonany plac zabaw z metalu bądź brak jego właściwej konserwacji, stwarza ryzyko pojawienia się ostrych krawędzi, które mogą prowadzić do różnych urazów u ich małych użytkowników. Metalowe elementy nagrzewają się również na słońcu, dlatego nie można z nich korzystać w przypadku dużego nasłonecznienia – grożą ryzykiem poparzenia.

Drewniany plac zabaw

Drewno to naturalny materiał, który jest trwały i wytrzymały. Drewniane place zabaw idealnie wpisują się w otoczenie, szczególnie w przypadku parków czy zielonych osiedli oraz innych przestrzeni o nieco mniej industrialnym wyglądzie. Można je jednak wykonać w różnej kolorystyce, zarówno naturalnej, jak i każdej innej wersji kolorystycznej.

Place zabaw z drewna są wykonane z materiału przyjaznego dla środowiska naturalnego. Posiadają one znacznie bardziej „ciepły” wygląd, a także odczucie w kontakcie drewna ze skórą dziecka jest milsze, niż w przypadku metalu. Co więcej, zderzenie z drewnem w przypadku upadku nie będzie również tak nieprzyjemne, jak w przypadku zderzenia z metalem.

Place zabaw wykonane z drewna są bezpieczne w użytkowaniu, a ich konstrukcja solidna. Warto jednak stawiać na drewno wysokiej jakości – to gwarancja, że plac zabaw będzie służyć przez lata, a drewno nie będzie pękać. Wysoko gatunkowe drewno nie pozostawia również drzazg.

Drewno wymaga regularnej konserwacji, w przeciwnym razie znacznie łatwiej zużywa się i może ulegać uszkodzeniom. Nie można z niego również stworzyć dowolnej formy – niezbędne jest uzupełnianie konstrukcji drewnianych elementami metalowymi lub plastikowymi.

Podsumowanie – jaki plac zabaw wybrać: metalowy czy drewniany?

Wybór materiału, z którego wykonany ma być plac zabaw, powinien być dopasowany do indywidualnych potrzeb. Na nowoczesnych i awangardowych osiedlach mieszkaniowych sprawdzą się metalowe place zabaw.

Z kolei drewniane place zabaw to doskonały pomysł w przypadku parków, okolic lasów, niewielkich osiedli czy ogródków przy domach jednorodzinnych. Drewno jest naturalnym materiałem, a konstrukcje placów wykonane z drewna zapewniają dzieciom doskonałą i bezpieczną zabawę na świeżym powietrzu.

Niezależnie od materiału, na który się zdecydujemy, należy również wziąć pod uwagę konieczność regularnej konserwacji placu zabaw. W przypadku placów zabaw wykonanych z drewna konieczność impregnacji materiału będzie nieco częstsza – przełoży się to jednak na dłuższą żywotność placu zabaw oraz jego estetyczny wygląd.

Akcesoria na plac zabaw – TOP 5 produktów

Stworzenie kreatywnego placu zabaw dla dziecka, który rozbudzi dziecięcą wyobraźnię i zapewni mu fantastyczną zabawę, to marzenie wielu rodziców. Akcesoria…

Jaki wybrać plac zabaw na ogródek?

Nie ma chyba dziecka, które nie uwielbiałoby zabawy na placu zabaw. Wielu rodziców chcąc zadbać o atrakcyjną formę spędzania czasu…

Czym wyłożyć plac zabaw? Wybór nawierzchni do placu zabaw

Place zabaw różnią się pomiędzy sobą nie tylko wyposażeniem, lecz również zastosowaną nawierzchnią. W przypadku placów zabaw znajdujących się w…

Przydomowy plac zabaw – idealny dla Twojego dziecka

Przydomowy plac zabaw dla dzieci to miejsce, w którym pociechy potrafią spędzić mnóstwo czasu na swobodnej zabawie. Jednocześnie samodzielna zabawa…

Elementy na place zabaw, których nie może zabraknąć

Dzieci lubią spędzać czas na placu zabaw, gdyż stanowi to dla nich atrakcję i sprawia im radość. Decydując się na…

Jakie podłoże wybrać do placu zabaw?

Bezpieczeństwo dzieci na placu zabaw zależy od jakości jego wykonania oraz rozwiązań, na których bazuje. Dzięki wysokogatunkowym komponentom i odpowiednim…

Pomysł na plac zabaw – jak go znaleźć?

Umieszczenie w ogródku drewnianego placu zabaw to sposób, aby zachęcić dziecko do aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu. Dzieci mają…

Piaskownica na plac zabaw – dlaczego warto mieć piaskownicę na placu zabaw?

Piaskownica to element niezbędny niemal na każdym placu zabaw, niezależnie czy to publiczny, przedszkolny czy przydomowy plac zabaw. W piaskownicy…