Jak zaprojektować plac zabaw dla dzieci? - Drewniane place zabaw dla dzieci | Ogrodowe | Woodlit.pl

Jak zaprojektować plac zabaw dla dzieci?

Utworzono 22-12-2021
Jak zaprojektować plac zabaw dla dzieci

Wykonanie projektu placu zabaw wiąże się z koniecznością ustalenia wielu istotnych szczegółów. Trzeba wziąć pod uwagę zarówno estetykę wykonania, funkcjonalność, jak i bezpieczeństwo dzieci, a także zadbać o wkomponowanie placu zabaw w otoczenie, wybór odpowiedniej nawierzchni, a w przypadku publicznych placów zabaw również o zgodność z wymogami norm prawnych. Place zabaw powinny być również dopasowane do ich przeznaczenia oraz wieku dzieci, które mają z nich korzystać.

Przydomowy plac zabaw dla dzieci – samodzielny projekt czy gotowe rozwiązania?

Rodzice, którzy chcą zagwarantować swoim dzieciom atrakcyjną formę spędzania czasu, a także działać na rzecz ich rozwoju motorycznego, koordynacji ruchowej oraz wspierać rozwój wyobraźni, a także posiadają kawałek terenu – działki czy ogródka – bardzo często decydują się na posiadanie ogrodowego placu zabaw. Wielu z nich decyduje się samemu zrobić plac zabaw. Pierwszym pytaniem, które pojawia się przy wyborze tego rodzaju rozwiązania, jest jak zaprojektować plac zabaw dla dzieci?

Aby samodzielnie zbudować plac zabaw należy wziąć pod uwagę wiele elementów: przygotować wyposażenie, stworzyć konstrukcję, przemyśleć łączenia, wybrać materiał, z którego zrobiony ma być plac zabaw. Samodzielna budowa placu zabaw może wydawać się prosta, jednakże w rzeczywistości może się to okazać zadaniem ponad siły. Przede wszystkim decydując się na samodzielne wykonanie placu zabaw ryzykujemy, że konstrukcja nie będzie stabilna, co grozi wypadkiem dziecka. Dodatkowo, plac zabaw może nie być tak atrakcyjny, jak ten, który zaprojektują specjaliści.

O czym jeszcze pamiętać projektując plac zabaw w ogrodzie? Ważne jest harmonijne wkomponowanie konstrukcji w ogród, aby nie utrudniała ona poruszania się, ale jednocześnie nie stanowiła zagrożenia podeptania starannie wypielęgnowanej roślinności. Warto także przemyśleć jego usytuowanie i postawić plac zabaw w zacienionym miejscu, najlepiej osłoniętym od wiatru.

Wyposażenie przydomowego placu zabaw dla dzieci

Wybierając wyposażenie placu zabaw należy przede wszystkim mieć na uwadze wiek dzieci oraz ich umiejętności. Nieco inne wyposażenie będzie odpowiadać potrzebom maluchów do 3 roku życia, inne dla dzieci w wieku przedszkolnym, zaś starsze dzieci oczekiwać będą nieco innych atrakcji – plac zabaw musi stanowić dla nich pewnego rodzaju wyzwanie.

Dodatkowo, stworzenie placu zabaw powinno opierać się o zainteresowania dziecka – plac zabaw wyposażony w urządzenia zabawowe, które sprawiają mu radość, będzie zachęcał je do aktywności. Odpowiednio dobrane elementy skłaniają dziecko do aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu i sprawiają, że plac zabaw staje się jednym z ulubionych miejsc pociechy.

Piaskownice

Jednym z elementów, który posiadają praktycznie wszystkie place zabaw, są piaskownice. Wykonując projekt przydomowego placu zabaw również warto zadbać o to, aby znalazła się w nim rozwijająca kreatywność dziecka i sprzyjająca nauce motoryki małej piaskownica. Należy również zatroszczyć się o to, aby odpowiednio zabezpieczyć piasek przed zanieczyszczeniami, dlatego dobrą decyzją jest wybór modelu z drewnianą pokrywą lub zakrywanie piaskownicy folią ochronną.

Huśtawki

Na niemal wszystkich placach zabaw można znaleźć huśtawki. Wykonując projekt placu zabaw dla dzieci warto podjąć decyzję o zakupie tego rodzaju wyposażenia, jednakże należy zadbać, aby huśtawka była dopasowana do wieku dziecka, a także by zapewniała bezpieczeństwo. Najmłodsze dzieci powinny korzystać z huśtawek z przednimi zabezpieczeniami, starsze mogą uczyć się samodzielnego huśtania i koordynacji własnego ciała. Istotne jest, aby huśtawka była solidnie wykonana i nie stwarzała zagrożenia zerwania się.

Zjeżdżalnie

Standardowe wyposażenie placów zabaw obejmuje także zjeżdżalnie. W tym przypadku również znaczenie ma wiek dziecka – im mniejsze, tym krótsza i mniej skomplikowana zjeżdżalnia będzie potrzebna. Warto także zwrócić uwagę na materiał, z którego jest wykonana – metalowe będą stwarzały ryzyko oparzenia podczas zjazdów w słoneczne dni. Dobrze wybrać zatem wysokiej jakości zjeżdżalnię z tworzywa sztucznego.

Pozostałe wyposażenie placu zabaw

Jeśli chcemy zaprojektować plac zabaw, który będzie atrakcyjny dla dzieci, warto przyjrzeć się uważnie ich zainteresowaniom oraz dopasować urządzenia do umiejętności dziecka. Wybór urządzeń zabawowych na rynku jest bardzo szeroki, dlatego ważne jest dopasowanie przydomowego placu zabaw do potrzeb jego małych użytkowników.

Co może znaleźć się w wyposażeniu placów zabaw oprócz standardowych urządzeń takich jak piaskownice, huśtawki i zjeżdżalnie? Przede wszystkim mogą to być elementy tematyczne, takie jak drewniany domek czy akcesoria – lornetki czy kierownice. Można także znaleźć różnego rodzaju drabinki, liny, ścianki wspinaczkowe, tory przeszkód.

Bezpieczna nawierzchnia

Wybór wyposażenia to jedno, jednakże aby zapewnić bezpieczeństwo dziecka należy zaprojektować plac zabaw z odpowiednią nawierzchnią. Jeśli plac zabaw wyposażony jest w drabinki, elementy wspinaczkowe czy domki na wysokości, warto zadbać o dobór nawierzchni, która zamortyzuje ewentualne upadki. W ten sposób plac zabaw staje się bezpieczniejszym miejscem dla naszych pociech.

W przypadku wyboru nawierzchni można zdecydować się na nawierzchnię naturalną, czyli trawę lub piasek, lub na nawierzchnię syntetyczną, za którą posłużyć mogą specjalne, gumowe płytki. Wybór nawierzchni na plac zabaw powinien być zależny od wysokości urządzeń wchodzących w jego skład.

Bezpieczne i ciekawe place zabaw dla dzieci

Zabawa na świeżym powietrzu na placu zabaw to doskonały sposób na spędzenie czasu przez dzieci. Jednocześnie, sprzyja on rozwojowi ruchowemu i umysłowemu, a także jest sposobem na relaks czy na naukę nawiązywania społecznych kontaktów z rówieśnikami. Nie da się nie docenić jego zalet!

Plac zabaw można zaprojektować i zbudować samodzielnie, jednakże zadanie to możemy również powierzyć specjalistom, którzy dobiorą odpowiedni plac zabaw do potrzeb dzieci. W tym przypadku zyskujemy również pewność solidnej konstrukcji i bezpieczeństwa naszego dziecka oraz gwarancję jego wieloletniej wytrzymałości.

Kreatywna zabawa na świeżym powietrzu

Zabawy ruchowe na zewnątrz to przede wszystkim mnóstwo radości dla najmłodszych. Jednak radość dzieci to nie jedyna zaleta, jaką posiada…

Producent drewnianych placów zabaw – jak wybrać rzetelną firmę?

Rodzice chcą jak najlepiej dla swoich pociech, dlatego często decydują się na budowę placu zabaw w przydomowym ogródku. Zachęca on…

Elementy na place zabaw, których nie może zabraknąć

Dzieci lubią spędzać czas na placu zabaw, gdyż stanowi to dla nich atrakcję i sprawia im radość. Decydując się na…

Pomysł na plac zabaw – jak go znaleźć?

Umieszczenie w ogródku drewnianego placu zabaw to sposób, aby zachęcić dziecko do aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu. Dzieci mają…

Jakie drewno na plac zabaw dla dzieci wybrać?

Decydując się na budowę placu zabaw czy to w przestrzeni publicznej, czy we własnym ogrodzie, niezbędne jest podjęcie kilku kluczowych…

Integracja sensoryczna a plac zabaw

Dla rozwoju dziecka bardzo duże znaczenie ma integracja sensoryczna, czyli zdolność do rozumienia i porządkowania bodźców oraz informacji dostarczanych z…

Jakie powinny być place zabaw?

Plac zabaw jest miejscem przeznaczonym do zabawy przez dzieci, dlatego powinien on być dla ich interesujący, zachęcający do aktywności, kreatywnego…

Czym wyłożyć plac zabaw? Wybór nawierzchni do placu zabaw

Place zabaw różnią się pomiędzy sobą nie tylko wyposażeniem, lecz również zastosowaną nawierzchnią. W przypadku placów zabaw znajdujących się w…