Integracja sensoryczna a plac zabaw - Drewniane place zabaw dla dzieci | Ogrodowe | Woodlit.pl

Integracja sensoryczna a plac zabaw

Utworzono 21-03-2022
Integracja sensoryczna a plac zabaw

Dla rozwoju dziecka bardzo duże znaczenie ma integracja sensoryczna, czyli zdolność do rozumienia i porządkowania bodźców oraz informacji dostarczanych z otoczenia i z własnego ciała poprzez zmysły. Wiele dzieci boryka się z zaburzeniami integracji sensorycznej, które objawiają się specyficznymi zachowaniami. Zaburzenia SI mają wpływ na różne aspekty życia codziennego np. utrudniając dzieciom koncentrację, naukę, a nawet funkcjonowanie społeczne.

Właśnie dlatego w przypadku jakichkolwiek obaw rodziców warto rozważyć terapię prowadzoną przez doświadczonego terapeutę. Zaproponuje on zabawy wspierające, które mogą również obejmować zabawę na placu zabaw.

Integracja sensoryczna – co to takiego?

Oprócz pięciu podstawowych zmysłów (wzrok, słuch, węch, smak i dotyk), istnieją również dwa pozostałe, za pomocą których odbieramy otrzymywane informacje. Są to:

  • Zmysł przedsionkowy – zmysł ruchu i równowagi, który dostarcza informacji o tym, gdzie nasze ciało znajduje się w przestrzeni. Dzięki niemu pozostajemy w pozycji wyprostowanej podczas siedzenia, stania i chodzenia.
  • Propriocepcja – inaczej czucie głębokie lub kinestezja, jest zmysłem, który umożliwia odbieranie informacji o położeniu, ruchu i działaniu poszczególnych części ciała w przestrzeni.

Większość podejmowanych przez nasz działań wymaga łączenia informacji z różnych zmysłów. Zaburzenia SI wynikają z braku prawidłowego przetwarzania bodźców zmysłowych przez mózg. Jak objawiają się zaburzenia integracji sensorycznej? Przede wszystkim dziecko może mieć trudności z koncentracją, nauką, z wykonywaniem zadań, może wykazywać się nadmierną ruchliwością lub zbytnią powolnością. Objawami są również wszelkie zaburzenia w koordynacji ruchowej.

Terapia sensoryczna na placu zabaw

W przypadku diagnozy o zaburzeniu integracji sensorycznej możliwe jest rozpoczęcie terapii. Terapia integracji sensorycznej polega na stymulacji sensorycznej dziecka w uporządkowany i powtarzalny sposób. Pozwala ona na bardziej efektywne przetwarzanie bodźców i reagowanie na informacje z otoczenia.

W terapii sensorycznej wykorzystywane są różne elementy zabawy, przy wykorzystaniu sprzętu takiego jak huśtawki, trampoliny, zjeżdżalnie, tunele. Wykorzystywane są również różnorodne faktury i materiały, które pobudzają zmysł dotyku.

Idealnym miejscem do wspierania integracji sensorycznej jest plac zabaw. Wspieranie sensoryki na miejsce np. w piaskownicy – dziecko przesypując piasek czy formując go w różne kształty stymuluje zmysł dotyku, ćwiczy zdolności manualne, a także motorykę małą.

Plac zabaw to również zabawy takie jak wspinanie się czy zjeżdżanie, które również świetnie sprawdzają się w codziennej terapii. Wspinając się dzieci trenują mięśnie, uczą się położenia własnego ciała, jego możliwości, zaś podczas zjeżdżania stymulują zmysły i nabywają umiejętność kontroli nad ciałem. Co więcej, wszelkie zabawy polegające na balansowaniu własnym ciałem są aktywnościami, które poprawiają koordynację ruchową dziecka oraz kształtują zmysł równowagi.

Doskonały wpływ na integrację sensoryczną posiada również huśtawka. Jest to niezastąpiony element w każdej salce terapeutycznej, a znaleźć go można także na placu zabaw. Jakie są zalety huśtawki? Przede wszystkim stymuluje ona układ przedsionkowy, ćwiczy równowagę i koordynację wzrokowo-ruchową, uczy prawidłowego przenoszenia ciężaru ciała, kształtuje współpracę obręczy barkowej z biodrową.

Zalety zabawy na placu zabaw

Plac zabaw ma bardzo duże znaczenie dla prawidłowego rozwoju zarówno młodszych, jak i starszych dzieci. To nie tylko wspaniałe miejsce do zabawy, które sprawia dziecku wiele radości. Zabawa na placu zabaw pozwala na poprawę koordynacji ruchowej i prawidłowy rozwój intelektualny.

Integracja sensoryczna a plac zabaw – czy istnieje pomiędzy nimi jakieś powiązanie? Przede wszystkim plac zabaw dostarcza wielu wartościowych bodźców sensorycznych. Korzystanie z placu zabaw rozwija motorykę małą oraz motorykę dużą, a także stymuluje zmysły fundamentalne: równowagę, dotyk i propriocepcje.

Zabawa na placu zabaw uczy również dziecko świadomości własnego ciała i jego możliwości, a także sposobów ochrony przed upadkiem. Ćwiczy koordynację ruchową, balansowanie ciałem, wspiera rozwój mięśni. Dziecko nabywa również umiejętności planowania swojego ruchu.

Plac zabaw to jednak nie tylko rozwój ruchowy wynikający z aktywności fizycznej, lecz również intelektualny. Przede wszystkim stymuluje zmysły – dotyku i wzroku, a także propriocepcji. Wiele placów zabaw jest również wyposażone w tzw. ścieżki sensoryczne, które są doskonałym wsparciem dla terapii dzieci z zaburzeniami SI.