Na co zwrócić uwagę kupując huśtawkę dla dziecka? - Drewniane place zabaw dla dzieci | Ogrodowe | Woodlit.pl

Na co zwrócić uwagę kupując huśtawkę dla dziecka?

Utworzono 16-07-2021
Na co zwrócić uwagę kupując huśtawkę dla dziecka

Huśtawka to element placu zabaw, który uwielbia niemal każde dziecko! To jednak nie tylko przyjemna forma spędzenia czasu dla malucha, lecz również korzyści dla rozwoju emocjonalnego, umysłowego i ruchowego, gdyż huśtanie się poprawia integrację sensoryczną i koncentrację, działa uspakajająco, a także pozytywnie wpływa na koordynację, równowagę i poprawia planowanie ruchu.

Ze względu na swoje nieocenione zalety, jeśli tylko mamy możliwość, powinniśmy rozważyć montaż huśtawki we własnym ogrodzie. Jak jednak wybrać huśtawkę, aby była ona bezpieczna, wygodna i dobrana do wieku dziecka?

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Każdy rodzic dokłada wszelkich starań, aby zapewnić swojemu dziecku maksymalne bezpieczeństwo. Decydując się na zakup huśtawki dla dziecka także niezbędne jest sprawdzenie, czy spełnia ona odpowiednie normy PN-EN 1176 i czy posiada certyfikat CE.

Konstrukcja huśtawki powinna być stabilna, a także umożliwiać bezpieczny, pewny montaż.  Należy również zwrócić uwagę na to, jaka jest maksymalna waga, którą może utrzymać oraz na inne cechy huśtawki – jej wysokość, szerokość, sposób montażu, możliwość regulacji wysokości siedziska.

Huśtawka ogrodowa – drewniana, metalowa czy plastikowa?

Huśtawka zachęca dziecko do aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu – stanowi doskonałą rozrywkę, a jednocześnie korzystnie wpływa na emocje dziecka, wycisza, uspokaja. Dodatkowo, przynosi nieocenione korzyści pod względem ruchowym – uczy odpowiedniej koordynacji i utrzymywania równowagi. To również nieocenione narzędzie w przypadku jakichkolwiek problemów z integracją sensoryczną.

Huśtawki drewniane – drewno to materiał bardzo solidny i bezpieczny, zatem idealnie sprawdzi się zarówno jako huśtawka zewnętrzna, jak i wewnętrzna. Huśtawka drewniana może być używana przez dzieci niezależnie od tego, w jakim są wieku.

Zaletą drewnianych huśtawek jest ich wykonanie z naturalnego surowca, które nie nagrzewa się, ani nie daje poczucia zimna. Pasuje do każdego placu zabaw, doskonale wpisując się w różnego typu otoczenie.

Decydując się na huśtawkę drewnianą powinniśmy sprawdzić, czy jej powierzchnia nie ma drzazg lub inny zadziorów, czy jest wykonana z dobrej jakości drewna i czy jej powierzchnia jest gładka. Pod względem pielęgnacji należy pamiętać o regularnej konserwacji drewna.

Huśtawki metalowe – metalowe huśtawki zna każdy, gdyż to one przez lata były podstawowym materiałem używanym na placach zabaw. Metal to materiał mocny i trwały, który może służyć bardzo długo, czasem nawet kilku pokoleniom. Jest również bardzo łatwy do konserwacji i utrzymania.

Ze względu na dość sztywną konstrukcję, huśtawki wykonane z metalu będą najlepsze dla starszych dzieci – nie sprawdzą się w przypadku maluchów. Wybierając tego rodzaju huśtawkę, najlepiej szukać produktu wykonanego ze stali nierdzewnej.

Huśtawki plastikowe – plastik najczęściej używany jest do wykonania siedziska. Wśród huśtawek plastikowych znaleźć można zarówno te przeznaczone dla najmłodszych, z oparciem i zabezpieczeniem przednim, jak i same siedziska dla starszych dzieci.

Plastikowe huśtawki dostępne są w różnych barwach i kształtach, zatem każdy znajdzie coś dla siebie. Dużym ułatwieniem jest ich konserwacja, gdyż wystarczy je umyć wodą. Wadą tego rozwiązania jest stosunkowo krótka trwałość produktu.

Huśtawka dla dzieci – jaką wybrać?

Huśtawki można rozróżnić nie tylko ze względu na tworzywo, z jakiego zostały wykonane, lecz również pod kątem ich rozmiaru, konstrukcji, maksymalnej wagi udźwigu, przeznaczenia dla grupy wiekowej dziecka. Huśtawki można podzielić na:

Huśtawka pojedyncza – posiada stelaż oraz pojedyncze siedzisko. To idealne rozwiązanie w przypadku niewielkiej dostępności miejsca w ogrodzie. Tego rodzaju huśtawka może być zamykana z przodu, z oparciem z tyłu (najlepsza dla najmłodszych dzieci) lub otwarta (idealna dla starszych).

Bocianie gniazdoto huśtawka o okrągłym kształcie, której wypełnieniem jest siatka wykonana z różnego rodzaju materiałów np. tkaniny, liny lub tworzywa sztucznego. Dziecko wchodzi na środek siedziska, a młodsze mogą się na nim położyć. Doskonała dla dzieci w każdym wieku.

Kokon – huśtawka z materiału, w której można schować się niczym w namiocie. Świetnie relaksuje, odpręża, pozytywnie wpływa na zmysły. Można ją zamontować w domu, jak i w ogrodzie.

Huśtawki ogrodowe a wiek dziecka

Huśtawkę powinno się wybierać biorąc pod uwagę przede wszystkim wiek dziecka, co zapewni im maksymalną wygodę użytkowania oraz bezpieczeństwo.

Huśtawki dla najmłodszych dzieci będą niskie, zaś dla starszych dzieci odpowiednio wyższe. W niektórych przypadkach istnieje możliwość regulacji wysokości siedziska, co sprawia, że sprzęt ten może „rosnąć” wraz z dziećmi.

Niemowlak – huśtawka dla niemowlaka powinna mieć kształt fotelika – siedzisko mieć oparcie, a z przodu znajdować się zabezpieczenie chroniące przed wypadnięciem dziecka z huśtawki.

Młodsze dziecko – w przypadku dzieci chodzących i stosunkowo samodzielnych, sprawdzą się również huśtawki o zamkniętym siedzisku, które posiadają zabezpieczenie pasami. Oparcie może być jednak mniej zabudowane niż w przypadku huśtawek dla niemowlaków.

Starsze dzieci – huśtawka dla starszego dziecka może posiadać otwarte siedzisko, gdyż dziecko posiada już odpowiednią koordynację ruchową i może poradzić sobie z samodzielnym kontrolowaniem ciała.

Jeśli szukasz najlepszej huśtawki dla dzieci, sprawdź dobre sklepy z akcesoriami do placów zabaw.

huśtawka na plac zabaw

Jaki plac zabaw do ogrodu wybrać?

Dzieci uwielbiają zabawę na placach zabaw – to dla nich wielka frajda. Jednakże zabawa na świeżym powietrzu podczas budowania zamków…

Jak zrobić plac zabaw dla dziecka?

Dzieci uwielbiają się bawić na placach zabaw – sprawia im to ogromną radość i stanowi jedną z ulubionych form spędzania…

Kto buduje place zabaw?

Decydując się na budowę placu zabaw czy to w przestrzeni publicznej, czy też prywatnie, musimy znaleźć odpowiednią firmę, która zajmie…

Czym wyłożyć plac zabaw? Wybór nawierzchni do placu zabaw

Place zabaw różnią się pomiędzy sobą nie tylko wyposażeniem, lecz również zastosowaną nawierzchnią. W przypadku placów zabaw znajdujących się w…

Jaki wybrać plac zabaw na ogródek?

Nie ma chyba dziecka, które nie uwielbiałoby zabawy na placu zabaw. Wielu rodziców chcąc zadbać o atrakcyjną formę spędzania czasu…

Czy place zabaw dla dzieci z drewna są ekologiczne?

Swobodna zabawa na placu zabaw na świeżym powietrzu pozwala dzieciom rozwijać wyobraźnię, służy ich rozwojowi ruchowemu, a także jest bardzo…

Jak zabezpieczyć drewniany plac zabaw na zimę?

Drewniany plac zabaw w ogrodzie to świetna zachęta dla najmłodszych do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Plac zabaw wykonany z…

Producent drewnianych placów zabaw – jak wybrać rzetelną firmę?

Rodzice chcą jak najlepiej dla swoich pociech, dlatego często decydują się na budowę placu zabaw w przydomowym ogródku. Zachęca on…