Bezpieczna nawierzchnia na plac zabaw - czym kierować się przy jej wyborze? - Drewniane place zabaw dla dzieci | Ogrodowe | Woodlit.pl

Bezpieczna nawierzchnia na plac zabaw – czym kierować się przy jej wyborze?

Utworzono 05-10-2022

Realizacja placu zabaw powinna obejmować nie tylko budowę konstrukcji oraz wybór akcesoriów, lecz również zastosowanie nawierzchni zapewniającej bezpieczeństwo dzieciom na wypadek ewentualnego upadku. Jaka nawierzchnia na plac zabaw jest najlepsza? Czy istnieją regulacje prawne jej dotyczące? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym artykule!

Nawierzchnie bezpieczne na placu zabaw – dlaczego są tak ważne?

Głównym czynnikiem wpływającym na bezpieczeństwo dzieci na placach zabaw jest zastosowana wokół urządzeń zabawowych nawierzchnia. Jej odpowiedni dobór, montaż oraz przygotowanie zapewniają amortyzację podczas ewentualnego upadku, co zmniejsza ryzyko niebezpiecznych urazów, w tym przede wszystkim urazów głowy. Jak jednak dobrać nawierzchnię bezpieczną na plac zabaw?

Nawierzchnie bezpieczne na plac zabaw powinny być dobrane do wysokości krytycznej upadku HIC. Dzięki temu skutecznie absorbują uderzenia w czasie upadku dziecka z urządzeń zabawowych, co ogranicza możliwość wystąpienia groźnych dla zdrowia i życia wypadków. Określone w normie PN-EN 1177 odnoszącej się do bezpiecznych nawierzchni na placach zabaw dla dzieci HIC, czyli kryterium urazy głowy wyrażane w centymetrach, oznacza maksymalną wysokość upadku, przy której uderzenie głową o podłoże nie spowoduje utraty życia. Im wyższa wysokość zainstalowanych urządzeń, a tym samym wysokość upadku, tym wyższa wartość HIC, do której należy odpowiednio dobrać rodzaj nawierzchni.

Na placach zabaw niedopuszczalne jest stosowanie w strefie upadku wyznaczonej przez producenta nawierzchni twardych – ceglastych, kamiennych, betonowych, z ubitej ziemi czy gliny. W pozostałych miejscach, a także pod urządzeniami o wysokości upadku do 60 cm, takie nawierzchnie są dopuszczalne, jednak muszą być one stabilne, pozbawione nierówności oraz ostrych krawędzi.

Wybór nawierzchni bezpiecznych powinien być także podyktowany jej trwałością i estetyką. Ważne jest także, aby bezpieczna nawierzchnia umożliwiała korzystanie z placu zabaw w różnych warunkach pogodowych. Powinna być zatem wykonana w taki sposób, aby zapewniała możliwość odpływu wody.

Główne typy nawierzchni bezpiecznej

Planując realizację placu zabaw do wyboru mamy różne podłoże. Najczęściej wybieranym rodzajem jest nawierzchnia naturalna: trawa bądź piasek, a także nawierzchnia sztuczna: sztuczna trawa, maty przerostowe oraz nawierzchnia gumowa. W przypadku niewielkich placów zabaw, na których urządzenia zabawowe mają niską wysokość upadku (do 1 m), wybrać można podłoże naturalne: trawę lub piasek. Nie są to jednak rozwiązania bez wad. Przeczytaj więcej na ich temat: Czym wysypać plac zabaw?

Większe place zabaw, które są intensywnie użytkowane, a także posiadają urządzenia zabawowe o wyższej wysokości krytycznej upadku, wymagają innego rodzaju nawierzchni. Najlepsza nawierzchnia bezpieczna na place zabaw z urządzeniami o wyższej wysokości upadku to podłoże syntetyczne z gumowych płyt lub wylewanej gumowej nawierzchni. Nawierzchnie te posiadają doskonałe właściwości amortyzujące, są bardzo wytrzymałe nawet w przypadku ich aktywnego użytkowania, a także wykazują dużą odporność na różne warunki atmosferyczne. Syntetyczne nawierzchnie na place zabaw mogą mieć formę:

Syntetyczne płyty gumowe

Syntetyczne płyty gumowe SBR to bezpieczne nawierzchnie, które występują w formie gumowych płyt. Układa się je tak jak puzzle. Zapewniają wysoki poziom amortyzacji podczas ewentualnego upadku. Ich porowata powierzchnia odpowiada również za właściwości antypoślizgowe. Wyróżnia je także wysoka wytrzymałość nawet w przypadku intensywnego użytkowania, a także wodoprzepuszczalność, dzięki czemu woda po opadach deszczu nie pozostaje na ich powierzchni.

Nawierzchnia poliuretanowa SBR

Podłoże na plac zabaw może mieć również formę wylewanej nawierzchni poliuretanowej, która może przybierać dowolny kształt. Umożliwia to bardzo kreatywne kształtowanie placów zabaw oraz miejskich stref relaksu. Ten rodzaj nawierzchni daje nie tylko gwarancję amortyzacji upadku nawet w przypadku wysokich urządzeń, lecz również estetycznego kreowania przestrzeni. Dodatkowo jest wytrzymały, odporny na czynniki pogodowe i wodoprzepuszczalny, dzięki czemu dzieci mogą z niego korzystać nawet po ulewnych deszczach.

Jaka bezpieczna nawierzchnia na plac zabaw jest najlepsza?

Bezpieczne nawierzchnie na placach zabaw mogą mieć różne formy: naturalnej bądź sztucznej trawy, piasku, płyt gumowych lub wylewanej nawierzchni gumowej. Chcąc zapewnić bezpieczeństwo pociechom warto przede wszystkim zwrócić uwagę na wysokość krytyczną upadku z urządzeń instalowanych na placu zabaw i dobrać do niej rodzaj podłoża.

Nie wiesz, jaką nawierzchnię wybrać do placu zabaw? Skorzystaj z naszej pomocy – oferujemy różne rodzaje nawierzchnia bezpiecznych i z chęcią doradzimy w ich doborze!

Akcesoria na plac zabaw dla starszych dzieci

Zabawa na świeżym powietrzu potrzebna jest dzieciom niezależnie od wieku. Plac zabaw jest przestrzenią, która idealnie sprawdza się w tej…

Kreatywna zabawa na świeżym powietrzu

Zabawy ruchowe na zewnątrz to przede wszystkim mnóstwo radości dla najmłodszych. Jednak radość dzieci to nie jedyna zaleta, jaką posiada…

Elementy na place zabaw, których nie może zabraknąć

Dzieci lubią spędzać czas na placu zabaw, gdyż stanowi to dla nich atrakcję i sprawia im radość. Decydując się na…

Jak zadbać o czystość piasku w piaskownicy?

Plac zabaw to miejsce, w którym dziecko rozwija swoją kreatywność, a także nabywa umiejętności wchodzenia w różne interakcje z rówieśnikami….

Jak zaprojektować plac zabaw dla dzieci?

Wykonanie projektu placu zabaw wiąże się z koniecznością ustalenia wielu istotnych szczegółów. Trzeba wziąć pod uwagę zarówno estetykę wykonania, funkcjonalność,…

Zabawki na plac zabaw – co warto kupić, na co zwrócić uwagę?

Zabawa na placu zabaw to metoda na zachęcenie dzieci do aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu. Jest to korzystne dla…

Zalety posiadania przydomowego placu zabaw

Większość z nas będąc dziećmi korzystała z placów zabaw. I chyba nie ma malucha, który by takiej formy zabawy i…

Bocianie gniazdo – doskonała zabawka na plac zabaw

Dobra huśtawka dla dziecka to taka, która zapewni mu radość i dobrą zabawę. Znaczenie ma także materiał siedziska, który powinien…