Jak zadbać o czystość piasku w piaskownicy?

Plac zabaw to miejsce, w którym dziecko rozwija swoją kreatywność, a także nabywa umiejętności wchodzenia w różne interakcje z rówieśnikami. Idealnym miejscem do realizacji tego zadania jest piaskownica, która pozwala na różne zabawy uruchamiające wyobraźnię, a także ćwiczenie motoryki małej. Bezpieczna zabawa w piaskownicach oznacza jednak zabawę w czystym piasku, pozbawionym zanieczyszczeń. Wielu rodziców zastanawia się, jak dbać o czystość piaskownic w swoim ogrodzie. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę wybierając piasek do piaskownicy, jak o niego dbać oraz co zrobić, aby zabawa w piaskownicy była dla dziecka bezpieczna.
Jaki piasek do piaskownicy?
Jeśli chcemy zagwarantować czystość piasku w piaskownicy niezwykle istotnym wyborem jest wybór jego odpowiedniego rodzaju. Nie warto stawiać na piasek niewiadomego pochodzenia, gdyż mogą w nim pojawić się zanieczyszczenia, a także szkło czy ostre kamienie. Nieodpowiedni piasek może również szybko ulegać zbryleniu i być niezbyt przyjemny do zabawy.
Piasek do piaskownicy powinien być pozbawiony pyłów, soli, składników mineralnych oraz cząstek iłowych, które odpowiadać mogą za zabrudzenia na ciele oraz ubraniach dzieci, a także przyczyniać się do rozprzestrzeniania się chorób. Tego rodzaju piasek nie będzie nadawał się do placów zabaw, gdyż nie zapewnia właściwej amortyzacji podczas upadku.
Istotne znaczenie ma również grubość ziarna, która powinna wynosić 0-2 mm. Tej wielkości piasek nie zbija się, a także stanowi doskonałe zabezpieczenie w przypadku przewrócenia się dzieci – idealnie amortyzuje. Wybierać należy także piasek o barwie jasnożółtej lub białej, jednolity, przyjemny w dotyku, delikatny, pozbawiony kamyków. Dobry piasek do piaskownicy posiada także niezbędny atest bezpieczeństwa.
Oprócz wyboru piasku warto również zadbać o jego regularną wymianę, co będzie gwarancją zapewnienia czystości piasków, a także gwarancją higieny jego małych użytkowników.
Co można znaleźć w piasku na placu zabaw?
Każdy rodzic chce zapewnić swojemu dziecku bezpieczną zabawę. Powszechnie wiadomo jednak, że odkryta piaskownica stanowi doskonałą wylęgarnię bakterii i wirusów. W czasie nocy z niezabezpieczonych piaskownic korzystać mogą zwierzęta, takie jak ptaki, koty czy psy, co przyczynia się do narażenia dziecka na ryzyko zarażenia się chorobami pasożytniczymi.
Oprócz zarazków, z jakimi mają kontakt najmłodsi użytkownicy placów zabaw, piaskownica może stanowić również potencjalne zagrożenie skaleczenia się o kawałki szkła czy ostre kamyczki. Właśnie dlatego nie należy korzystać z piasku niewiadomego pochodzenia, a także odpowiednio dbać o piaskownicę.
Jak dbać o piaskownicę?
Jeśli zastanawiasz się, jak zadbać o czystość piasku w piaskownicy, to oprócz wyboru odpowiedniego, atestowanego i niezanieczyszczonego piasku, powinieneś skupić się również na zapewnieniu odpowiedniej ochrony tego miejsca.
Wybierając piaskownicę warto zdecydować się na taką, która posiada możliwość zamykania po każdej zabawie. Jeśli nie ma takiej możliwości, można zakupić specjalną plandekę lub folię ochronną. W ten sposób unikniemy ewentualnego korzystania z piasku przez różne zwierzęta, w tym koty czy ptaki, zabezpieczymy go przez czynnikami atmosferycznymi, a tym samym piasek pozostanie czysty przez dłuższy czas.
Należy również zwrócić uwagę na podłoże piaskownicy – nie powinna stać ona bezpośrednio na ziemi, gdyż oznacza to ryzyko przedostania się do piasków owadów oraz składania w nim larw i porostu chwastów czy krzewów w piaskownicy. Powierzchnia pod piaskownicą powinna być drewniana, a także posiadać odpływ dla gromadzącej się w niej wody.
Piaskownica to idealne miejsce do rozwoju kreatywności dzieci. Poprzez budowanie zamków z piasku lub innych piaskowych budowli zapewniamy również naukę motoryki małej u dzieci. Interakcje z rówieśnikami to z kolei sposób na rozwój umiejętności społecznych u dzieci. Piaskownice są zatem bardzo ważnym elementem placów zabaw – należy jedynie odpowiednio je zabezpieczyć i zadbać o dobór właściwego piasku, co zapewni dzieciom bezpieczną i higieniczną zabawę.
Zobacz inne artykuły
Plac zabaw – drewniany czy metalowy?
Wybór materiału, z którego ma być wykonany plac zabaw lub wyposażenie placów zabaw, ma wpływ na jego trwałość, wytrzymałość oraz na bezpieczeństwo jego małych użytkowników. To, na jaki materiał się zdecydujemy, przekłada się […]
Jak zadbać o bezpieczeństwo na placu zabaw?
Przydomowy plac zabaw w ogródku stanowi doskonałe miejsce do zabawy dziecka. Jednocześnie, pozwala na rozwijanie kreatywności, naukę koordynacji ruchowej, a także, w przypadku zabawy z rówieśnikami, na zdobywanie umiejętności społecznych. Niezwykle istotną […]
Jak spędzać czas z dzieckiem na placu zabaw?
Wspólne spędzanie czasu z dzieckiem jest niezwykle ważne dla budowania relacji rodzinnych. To również sposób na pokazanie dziecku różnych czynności, zachęcenie go do zdobywania nowych umiejętności – do uprawiania sportu czy spędzania […]
Jakie drewno na plac zabaw dla dzieci wybrać?
Decydując się na budowę placu zabaw czy to w przestrzeni publicznej, czy we własnym ogrodzie, niezbędne jest podjęcie kilku kluczowych decyzji. Istotne jest usytuowanie placu zabaw, wyposażenie placu zabaw, wybór nawierzchni […]
Naturalny plac zabaw – co to oznacza?
Plac zabaw kojarzy się często z ogólnodostępnym miejscem zlokalizowanym w miejscu publicznym np. pomiędzy blokami na dużych osiedlach. Jednak tego rodzaju konstrukcje można także umieścić w przydomowym ogródku, stawiając na naturalne […]
Piaskownica na plac zabaw – dlaczego warto mieć piaskownicę na placu zabaw?
Piaskownica to element niezbędny niemal na każdym placu zabaw, niezależnie czy to publiczny, przedszkolny czy przydomowy plac zabaw. W piaskownicy dzieci uczą się kreatywnego myślenia, rozwijają zdolności manualne oraz usprawnia się ich […]
Jesteśmy na instagramie
@woodliteurope