Zalety posiadania przydomowego placu zabaw - Woodlit.pl

Zalety posiadania przydomowego placu zabaw

Utworzono 16-07-2021
Zalety posiadania przydomowego placu zabaw

Większość z nas będąc dziećmi korzystała z placów zabaw. I chyba nie ma malucha, który by takiej formy zabawy i spędzania czasu nie lubił! Plac zabaw pozwala się wyszaleć nawet najbardziej aktywnym dzieciom, a jednocześnie korzystnie wpływa na ich koordynację ruchową i rozwój emocjonalny, a rodzicom daje 5 minut spokoju.

Plac zabaw nie musi być jednak wyłącznie publiczny – jeśli posiadasz ogród, możesz w nim zamontować zjeżdżalnię, huśtawkę czy piaskownicę dla swojego dziecka. Taki ogrodowy plac zabaw dla dzieci stanowi duże udogodnienie dla rodziców, a jednocześnie daje dziecku możliwość nauki samodzielnej zabawy oraz lepszego rozwoju fizycznego. Dlaczego warto postawić na przydomowy plac zabaw? Oto jego najważniejsze zalety!

Przydomowy plac zabaw dla dzieci – 4 najważniejsze zalety

Nie da się ukryć, że plac zabaw jest miejscem, które korzystnie wpływa na rozwój dziecka.  Podczas zabawy na placu zabaw dzieci uczą się samodzielności, nabywają świadomości swojego ciała, doskonalą różne wzorce ruchowe, uczą się właściwej koordynacji czy łapania równowagi. Zabawa na placu zabaw to również sposób na pobudzenie kreatywności.

Każdy rodzic, który dba o rozwój fizyczny i psychiczny własnego dziecka, a jednocześnie chce zapewnić mu bezpieczeństwo, a sobie chwilę oddechu oraz posiada kawałek własnego ogrodu, z całą pewnością bierze pod uwagę, aby postawić w nim sprzęty takie jak zjeżdżalnie, huśtawki, drabinki czy piaskownice. Jakie są zalety posiadania przydomowego placu zabaw?

Bezpieczna zabawa pod czujnym okiem rodziców

Zatłoczone, publiczne place zabaw stanowią pewne ryzyko dla bezpieczeństwa dzieci. Bardzo łatwo stracić je z oczu, co niesie ze sobą duży stres zarówno dla opiekunów, jak i ich pociech. Oprócz tego nigdy nie wiadomo, co może stać się naszemu dziecku i czy np. nie pójdzie gdzieś z kimś obcym.

Część publicznych placów zabaw jest także wysłużona, a czasem nawet uszkodzona ze względu na wieloletnie użytkowanie lub ma wady konstrukcyjne, co może skutkować nawet poważnymi wypadkami.

W przypadku przydomowego placu zabaw łatwiej jest czuwać nad bezpieczeństwem naszych dzieci. Unikniemy sytuacji, w której gubimy nasze dziecko z pola widzenia. W każdej chwili możemy sprawdzić, czy bawi się ono w bezpieczny sposób.

Samodzielny wybór placu zabaw przez rodziców oznacza większe bezpieczeństwo ich pociech. Wybierając dobrej jakości, drewniany plac zabaw zyskują pewność solidnie wykonanej konstrukcji i niezawodności – dziecko będzie mogło się bezpiecznie bawić, a rodzic będzie o nie całkowicie spokojny.

Aktywna forma spędzania czasu

Współczesne dzieci coraz więcej czasu spędzają przed różnego rodzaju technologiami – komputerem, tabletem, telewizorem czy telefonem. Niezwykle ważne jest jednak, aby zapewnić pociechom możliwie największą ilość ruchu – to gwarancja, że będą się one rozwijały w prawidłowy sposób, uczyły koordynacji ruchowej czy utrzymywania równowagi. Ogrodowy plac zabaw dla dzieci to doskonałe miejsce, aby dziecko się ćwiczyło planowanie swoich ruchów, poznawało możliwości i ograniczenia własnego ciała.

Plac zabaw w ogrodzie daje dziecku możliwość spędzenia czasu w sposób aktywny, biegając, skacząc czy wymyślając różne kreatywne zabawy ruchowe. To również przepis na szczęście, gdyż jak wiadomo ruch to zdrowie, ale także radość – dzięki niemu produkowane są endorfiny, czyli właśnie hormony szczęścia.

Zabawa w każdej chwili dnia

Dzieci mogłoby przebywać na placach zabaw non stop – które z nich lubi, gdy rodzic ogłasza, że czas wracać do domu? Rodzice nie są często w stanie spędzać ze swoimi pociechami w tym miejscu tyle czasu, ile one by chciały, a czasem nawet nie mają możliwości na plac zabaw się wybrać.

Idealnym rozwiązaniem jest w takim przypadku plac zabaw we własnym ogrodzie. Dzięki temu dziecko może bawić się w piaskownicy czy na zjeżdżalni do woli, niemal o każdej porze. Słowa „nudzi mi się” pójdą w zapomnienie!

Oszczędność czasu i chwila spokoju dla rodzica

Plac zabaw w ogrodzie to także oszczędność czasu dla rodzica. Nie trzeba nigdzie jechać ani iść, aby dziecko mogło się pobawić – wystarczy wyjść z nim przed dom. Starsze dzieci mogą z kolei bawić się same, bez konieczności nieustannej kontroli ze strony rodzica.

Który rodzic nie marzy o chwili spokoju, w której dziecko nie wymaga od niego nieustannej uwagi, odpowiedzi na pytania czy wspólnej zabawy? Posiadanie placu zabaw w ogrodzie zachęca dziecko do samodzielnej zabawy, dając rodzicowi możliwość wykonania obowiązków domowych, zawodowych czy po prostu odpoczynku.

Przydomowy plac zabaw posiada niewątpliwie wiele zalet. Jeśli wybierzemy solidny, dobrze wykonany plac zabaw, zapewnimy dziecku bezpieczną i kreatywną formę spędzenia czasu, a sobie wolne ręce i możliwość zajęcia się w tym czasie własnymi sprawami.

Przydomowy plac zabaw

Drewniane place zabaw z domkiem – jak dokonać wyboru?

Place zabaw dla dzieci z domkiem do ogrodu to idealny sposób na zapewnienie dziecku atrakcyjnej przestrzeni do przyjemnego spędzenia czasu,…

Bocianie gniazdo – doskonała zabawka na plac zabaw

Dobra huśtawka dla dziecka to taka, która zapewni mu radość i dobrą zabawę. Znaczenie ma także materiał siedziska, który powinien…

Kto buduje place zabaw?

Decydując się na budowę placu zabaw czy to w przestrzeni publicznej, czy też prywatnie, musimy znaleźć odpowiednią firmę, która zajmie…

Integracja sensoryczna a plac zabaw

Dla rozwoju dziecka bardzo duże znaczenie ma integracja sensoryczna, czyli zdolność do rozumienia i porządkowania bodźców oraz informacji dostarczanych z…

Pomysł na plac zabaw – jak go znaleźć?

Umieszczenie w ogródku drewnianego placu zabaw to sposób, aby zachęcić dziecko do aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu. Dzieci mają…

Zabawki na plac zabaw – co warto kupić, na co zwrócić uwagę?

Zabawa na placu zabaw to metoda na zachęcenie dzieci do aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu. Jest to korzystne dla…

Czym wysypać plac zabaw?

Odpowiednie zabezpieczenie placów zabaw to podstawa, jeśli chcemy zagwarantować bezpieczeństwo jego małych użytkowników. Oprócz zadbania o stabilną i wytrzymałą konstrukcję…

Ile kosztuje plac zabaw?

Plac zabaw to miejsce, w którym dzieci rozwijają się pod względem fizycznym – ćwiczą koordynację ruchową, poprawiają sprawność swojego ciała,…