Drewniany plac zabaw dla dzieci – projekt ma kluczowe znaczenie
Przydomowy plac zabaw dla dzieci może zostać wykonany z różnych materiałów, jednak najbardziej bezpiecznym, trwałym i harmonijnie wpisującym się w otoczenie ogrodu jest drewniany plac zabaw dla dzieci. Projekt placu zabaw ma w tym przypadku ogromne znaczenie! Ważne jest, aby wziąć pod uwagę wiele istotnych czynników, a także wybrać dobrego wykonawcę. Dlaczego jest to ważne? I jak przygotować plan budowy placu zabaw w ogrodzie?
Drewniany plac zabaw dla dzieci – od czego zacząć?
Decyzja o budowie placu zabaw dla dzieci w ogrodzie jest związana z chęcią zapewnienia pociechom bezpiecznej, komfortowej przestrzeni do spędzania aktywnego i kreatywnego czasu na świeżym powietrzu. Materiałem, z którego wykonana jest konstrukcja jest bardzo często drewno, które w sposób harmonijny wpisuje się w architekturę ogrodu, a przy tym jest bardzo bezpieczne, stabilne i komfortowe w użytkowaniu (nie nagrzewa się pod wpływem wysokiej temperatury, tak jak np. place zabaw wykonane z metalu). Po podjęciu decyzji o budowie placu zabaw z drewna należy jednak zastanowić się nad jego projektem. Jakie aspekty powinniśmy wziąć pod uwagę?
Wielkość placu zabaw dla dzieci
Plac zabaw w ogrodzie powinien być przede wszystkim dopasowany do wielkości terenu, który możemy na niego przeznaczyć. Innej wielkości plac zabaw będzie można wybudować, gdy do dyspozycji mamy 200 m2, a inny gdy 1000 m2. Warto rozważyć, jaką przestrzeń chcemy przeznaczyć na budowę konstrukcji.
Usytuowanie placu zabaw
Kolejnym istotnym aspektem jest usytuowanie placu zabaw. Należy zastanowić się, w którym miejscu drewniany plac zabaw nie będzie ograniczał swobodnego poruszania się po ogrodzie, a także harmonijnie wpisywał się w jego przestrzeń. Miejsce powinno być zapewniać także bezpieczeństwo malucha, dlatego dobrze wybudować go w dobrze widocznej części ogrodu oraz na obszarze, który nie jest mocno nasłoneczniony.
Jak wybrać wyposażenie placu zabaw?
Projekt placu zabaw dla dzieci powinien uwzględniać jego wyposażenie. Poszczególne sprzęty powinny być dopasowane do wieku, zainteresowań oraz umiejętności dziecka. Całość ma być również atrakcyjna dla pociech. W jakie elementy można wyposażyć plac zabaw?
- piaskownica,
- zjeżdżalnia,
- huśtawka,
- bocianie gniazdo,
- ścianka wspinaczkowa,
- liny do wspinania,
- domek.
Wyposażenie na placach zabaw ma ogromne znaczenie, dlatego przygotowując projekt drewnianego placu zabaw warto dokładnie przemyśleć, co lubią nasze pociechy. Należy również uwzględnić rozwój dziecka i postawić taki plac zabaw, który zainteresuje zarówno młodsze, jak i starsze dzieci.
Kupić czy zrobić domowy plac zabaw dla dzieci?
Przed realizacją placu zabaw w ogrodzie wiele osób zadaje sobie pytanie: kupić czy zrobić plac zabaw samodzielnie? Oba te rozwiązania mają swoje wady i zalety. Samodzielne wykonanie wiąże się z koniecznością poświęcenia czasu oraz posiadaniem odpowiednich umiejętności, ponieważ wykonanie stabilnej konstrukcji wcale nie jest tak prostym zadaniem. Z tej przyczyny warto rozważyć zakup gotowego placu zabaw dla dzieci od sprawdzonej, rzetelnej firmy. Wykonany z wysokiej jakości materiałów plac zabaw posłuży przez wiele lat, a jednocześnie zagwarantuje dzieciom bezpieczeństwo.
Komu zlecić budowę placu zabaw?
Wykonanie projektu oraz realizację budowy placu zabaw dla dzieci warto zlecić dobrej, doświadczonej firmie. Zyskujemy dzięki temu gwarancję, że plac zabaw posłuży naszym pociechom przez lata, będzie stabilny i bezpieczny, a przy tym nie straci swoich walorów estetycznych.
Firma Woodlit to najlepszy wybór z kilku powodów. Przede wszystkim oferujemy drewniane place zabaw dla dzieci wykonane z dbałością o każdy szczegół. Wykorzystujemy materiał, jakim jest drewno cedrowe, które wyróżnia duża odporność na działanie czynników atmosferycznych. Jest to wysokiej jakości materiał, który służy przez wiele lat, bez ryzyka utraty stabilności i swoich właściwości.
Nasze projekty placów zabaw są dopasowane do potrzeb dzieci w różnym wieku. W naszej ofercie znajdują się zarówno małe place zabaw przeznaczone dla mniejszych powierzchni, jak i naprawdę duże place zabaw, które usytuować można w większych przestrzeniach. Wśród elementów zabawowych znaleźć można bogaty wybór akcesoriów, takich jak piaskownice, huśtawki, bocianie gniazda, domki, zjeżdżalnie, ścianki wspinaczkowe, które dzieci wykorzystują w kreatywny sposób.
Zobacz inne artykuły
Integracja sensoryczna a plac zabaw
Dla rozwoju dziecka bardzo duże znaczenie ma integracja sensoryczna, czyli zdolność do rozumienia i porządkowania bodźców oraz informacji dostarczanych z otoczenia i z własnego ciała poprzez zmysły. Wiele dzieci boryka się z zaburzeniami […]
Producent drewnianych placów zabaw – jak wybrać rzetelną firmę?
Rodzice chcą jak najlepiej dla swoich pociech, dlatego często decydują się na budowę placu zabaw w przydomowym ogródku. Zachęca on dzieci do aktywności na świeżym powietrzu, rozwija ich umiejętności motoryczne, […]
Plac zabaw z atestem – dlaczego to tak ważne?
Place zabaw to przestrzeń do zabawy dla dzieci, a także ich rozwoju motorycznego, społecznego oraz umysłowego. Jednakże w przypadku placów zabaw niezwykle ważne jest, aby podczas swobodnej zabawy dzieci miały […]
Zabawa na placu zabaw a rozwój społeczny dziecka
Zabawa na placu zabaw a rozwój społeczny – czy istnieje pomiędzy nimi powiązanie? Jak najbardziej! Na placu zabaw dzieci spotykają się często z innymi dziećmi, nawet w przypadku placu zabaw umiejscowionego […]
Plac zabaw w przedszkolu – jakie urządzenia zabawowe wybrać?
Plac zabaw daje najmłodszym możliwość aktywnego spędzania czasu, korzystnie wpływa na rozwój fizyczny, umysłowy, jak i emocjonalny. Dzięki niemu dzieci mają szansę ćwiczenia koordynacji ruchowej, równowagi, rozwijania […]
Jak zadbać o bezpieczeństwo na placu zabaw?
Przydomowy plac zabaw w ogródku stanowi doskonałe miejsce do zabawy dziecka. Jednocześnie, pozwala na rozwijanie kreatywności, naukę koordynacji ruchowej, a także, w przypadku zabawy z rówieśnikami, na zdobywanie umiejętności społecznych. Niezwykle istotną […]
Jesteśmy na instagramie
@woodliteurope