Jakie powinny być place zabaw? - Drewniane place zabaw dla dzieci | Ogrodowe | Woodlit.pl

Jakie powinny być place zabaw?

Utworzono 22-12-2021
Jakie powinny być place zabaw

Plac zabaw jest miejscem przeznaczonym do zabawy przez dzieci, dlatego powinien on być dla ich interesujący, zachęcający do aktywności, kreatywnego myślenia i spędzania czasu na świeżym powietrzu. Jest to także przestrzeń, która powinna być bezpieczna, zatem niezwykle ważne jest, aby był on solidnie wykonany, odpowiednio wyposażony, dopasowany do wieku korzystających z nich dzieci.

Zasady urządzenia placu zabaw

Place zabaw cieszą się ogromnym zainteresowaniem dzieci w szczególności, gdy są one atrakcyjne pod względem możliwości spędzenia na nim czasu. Jakie powinny być place zabaw, aby sprawiały radość najmłodszym użytkownikom? Przede wszystkim to miejsce, które jest przeznaczone dla dzieci i ma sprawiać im radość, dlatego nie da się zaprojektować ciekawego placu nie biorąc pod uwagę ich zainteresowań. Plac zabaw ma być miejscem interesującym, zachęcającym do różnych aktywności, stanowiącym dla dzieci pewnego rodzaju wyzwanie.

Wybierając wyposażenie placu zabaw należy także brać pod uwagę wiek jego użytkowników. To od niego zależy bowiem, czy będą w stanie poradzić sobie w bezpieczny sposób z aktywnościami. Dla młodszych dzieci idealnie sprawdzą się piaskownice, huśtawki, niskie zjeżdżalnie, zaś starsze pociechy skorzystają z elementów sprawnościowych, karuzeli, wysokich zjeżdżalni, mostów linowych, ścian wspinaczkowych.

Plac zabaw powinien być także bezpieczny, dlatego bardzo ważne jest, aby wybór urządzeń zabawowych i konstrukcji był przemyślany. Stawiać należy na atestowane place zabaw, o solidnej konstrukcji. Sprawdzić należy wszelkie elementy konstrukcji, łączenia i śruby – czy nic nie wystaje i nie stanowi zagrożenia dla dzieci.

Należy jednak zaznaczyć, że plac zabaw jest przestrzenią, która nie zawiera jedynie urządzeń zabawowych i konstrukcji placu zabaw. W jego obszar wchodzą równie ławki, tablice, kosze na śmiecie, roślinność dookoła. Publiczny plac zabaw zaliczany jest do małej architektury, co oznacza, że jego wybudowanie wiąże się z koniecznością posiadania pozwolenia na budowę.

Plac zabaw – element małej architektury

Plac zabaw w przestrzeni publicznej zaliczany jest do elementów małej architektury. Prawo budowlane określa małą architekturę jako wszelkie niewielkie obiekty służące rekreacji i utrzymaniu porządku. Wszelkie elementy wchodzące w skład placu zabaw podlegają zatem przepisom budowlanym, a budowa placu zabaw wymaga zgłoszenia i uzyskania akceptacji projektu od miejscowego wydziału architektury.

Warto wiedzieć, że zasady budowy placów zabaw znaleźć można w normie PN-EN 1176. Znajduje się w nim informacja dotycząca usytuowania placu zabaw, nawierzchni, ogrodzenia, projektu i budowy. Właśnie dlatego tworząc plac zabaw nie wybiera się wyłącznie samej konstrukcji i jego wyposażenia, lecz należy wziąć pod uwagę ukształtowanie terenu, położenie czy odległość od innych obiektów.

Usytuowanie placu zabaw

W przypadku publicznych placów zabaw znaczenie ma ich usytuowanie. Regulują je przepisy prawa, które określają, że odległość placów zabaw dla dzieci od linii rozgraniczających ulicę, od okien pomieszczeń przeznaczonych na pobyt ludzi oraz od miejsc gromadzenia odpadów powinna wynosić co najmniej 10 m. Istnieją trzy metody pomiarowe tej odległości: od ogrodzenia placu zabaw, od skrajnie umiejscowionych urządzeń lub od zw. strefy bezpieczeństwa, która jest wyznaczana wokół każdego urządzenia zgodnie z normą PN-EN 1176. Dodatkowo, plac zabaw musi zachować odległość od parkingu dla samochodów osobowych – w zależności od jego wielkości będzie to 7 metrów (parking do 10 stanowisk), 10 metrów (parkin do 60 stanowisk) oraz 20 metrów (parking powyżej 60 stanowisk).

Ogrodzenie placu zabaw

Przepisy prawa nie nakładają konieczności ogrodzenia placu zabaw, jednakże ogrodzenie placów zabaw stanowi dodatkową formę zapewnienia bezpieczeństwa przebywających na nim dzieci. Ogranicza to możliwość ich wybiegania poza plac zabaw, a także zapewnia ochronę przez wbieganiem na plac zabaw zwierząt.

Bezpieczne wyposażenie placu zabaw

Ze względu na bezpieczeństwo najmłodszych użytkowników warto zadbać o to, aby urządzenia zabawowe były dla nich bezpieczne. Właśnie dlatego place zabaw powinny być wykonane z wysokiej jakości materiałów i posiadać solidną, trwałą i wytrzymałą konstrukcję. Należy również sprawdzić, czy posiadają odpowiednie mocowania.

Urządzenia na placu zabaw muszą posiadać niezbędne atesty gwarantujące bezpieczeństwo. Powinny także spełniać wymagania normy PN-EN 1176. Znajdują się w niej informacje dotyczące jakości materiałów, z których wykonane są elementy placu zabaw i sposobu ich obróbki, wytrzymałości konstrukcyjnej, zabezpieczenia dzieci przed zmiażdżeniem przez elementy ruchome oraz wymiarów, właściwości i innych parametrów technicznych wyposażenia znajdującego się na placach zabaw.

Nawierzchnia bezpieczna – jaką wybrać?

Nawierzchnia placu zabaw ma ogromne znaczenie pod względem bezpieczeństwa jego użytkowników. Jej zadaniem jest zapewnienie amortyzacji podczas upadku. Stosować można zarówno nawierzchnie naturalne, jak i syntetyczne, a wszelkie wartości jej dotyczące określa m.in. norma PN-EN 1176. Dowiedz się więcej na temat tego, jakie podłoże wybrać do placu zabaw.

Plac zabaw – na jaki się zdecydować?

Publiczny plac zabaw dla dzieci to przestrzeń, która podlega regulacjom prawnym. Ważne jest, aby inwestor zgłosił projekt do odpowiednich instytucji oraz uzyskał pozytywną opinię po zakończeniu jego budowy. Właśnie dlatego niezbędne jest, aby plac zabaw spełniał wymogi bezpieczeństwa zapisane w prawie.

Plac zabaw, niezależnie od tego, czy ma być usytuowany w miejscu publicznym czy też na prywatnym terenie, powinien być bezpieczny dla dziecka. Warto wybierać rozwiązania oferowane przez solidne firmy, które stawiają na wysoką jakość materiałów i wytrzymałą konstrukcję oferowanych placów zabaw.

Duże znaczenia ma także funkcjonalność – plac zabaw powinien zachęcać do różnych aktywności – wspierać koordynację ruchową, motorykę małą, kształtować wyobraźnię, dawać poczucie sprawności własnego ciała, a także sprzyjać interakcjom społecznym, czy to z najbliższymi, czy z rówieśnikami. Powinno stawiać się zatem na plac zabaw z różnymi atrakcjami i urządzeniami zabawowymi. Szeroki wybór wyposażenia placów zabaw znajdziesz korzystając z oferty firmy Woodlit.

Producent drewnianych placów zabaw – jak wybrać rzetelną firmę?

Rodzice chcą jak najlepiej dla swoich pociech, dlatego często decydują się na budowę placu zabaw w przydomowym ogródku. Zachęca on…

Jak spędzać czas z dzieckiem na placu zabaw?

Wspólne spędzanie czasu z dzieckiem jest niezwykle ważne dla budowania relacji rodzinnych. To również sposób na pokazanie dziecku różnych czynności,…

Drewniane place zabaw z domkiem – jak dokonać wyboru?

Place zabaw dla dzieci z domkiem do ogrodu to idealny sposób na zapewnienie dziecku atrakcyjnej przestrzeni do przyjemnego spędzenia czasu,…

Czym wyłożyć plac zabaw? Wybór nawierzchni do placu zabaw

Place zabaw różnią się pomiędzy sobą nie tylko wyposażeniem, lecz również zastosowaną nawierzchnią. W przypadku placów zabaw znajdujących się w…

Piaskownica na plac zabaw – dlaczego warto mieć piaskownicę na placu zabaw?

Piaskownica to element niezbędny niemal na każdym placu zabaw, niezależnie czy to publiczny, przedszkolny czy przydomowy plac zabaw. W piaskownicy…

Jak zrobić plac zabaw dla dziecka?

Dzieci uwielbiają się bawić na placach zabaw – sprawia im to ogromną radość i stanowi jedną z ulubionych form spędzania…

Bocianie gniazdo – doskonała zabawka na plac zabaw

Dobra huśtawka dla dziecka to taka, która zapewni mu radość i dobrą zabawę. Znaczenie ma także materiał siedziska, który powinien…

Kto buduje place zabaw?

Decydując się na budowę placu zabaw czy to w przestrzeni publicznej, czy też prywatnie, musimy znaleźć odpowiednią firmę, która zajmie…