Naturalny plac zabaw - co to oznacza? - Drewniane place zabaw dla dzieci | Ogrodowe | Woodlit.pl

Naturalny plac zabaw – co to oznacza?

Utworzono 16-11-2022

Plac zabaw kojarzy się często z ogólnodostępnym miejscem zlokalizowanym w miejscu publicznym np. pomiędzy blokami na dużych osiedlach. Jednak tego rodzaju konstrukcje można także umieścić w przydomowym ogródku, stawiając na naturalne place zabaw, które zachęcają dzieci do zabawy na świeżym powietrzu, aktywizują je i wspierają ich wszechstronny rozwój. Czym są naturalne place zabaw? Jakie elementy można na nich znaleźć? Z jakich materiałów powinny być wykonane? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym artykule!

Naturalny plac zabaw – co to takiego?

Naturalny plac zabaw można rozumieć na wiele sposobów. W najprostszym ujęciu jest to przestrzeń do odczuwania natury przez dzieci, w związku z czym elementy znajdujące się na tego rodzaju terenach powinny zostać odpowiednio zaaranżowane i wykonane.

Przede wszystkim istotne znaczenie mają zastosowane materiały. Do wykonania naturalnych placów zabaw powinno się użyć przede wszystkim drewna. Jest to naturalny budulec, z którego wykonać można wiele fantastycznych elementów zabawowych, a przy tym zapewnić dzieciom maksymalny kontakt z naturą. Na naturalnych placach zabaw dzieci powinny móc swobodnie się bawić, rozwijać swoje umiejętności motoryczne, społeczne i umysłowe, a jednocześnie pozostawać jak najbliżej materiałów i elementów, które są bliskie naturalnemu środowisku.

Jakie elementy można znaleźć na naturalnych placach zabaw?

Na naturalnych placach zabaw znaleźć się powinny nie zarówno tradycyjne urządzenia zabawowe, takie jak huśtawki, piaskownice, równoważnie, zjeżdżalnie czy drabinki bądź elementy wspinaczkowe, lecz również naturalne elementy przyrody, takie jak:

  • pagórki,
  • ścieżki usypane z ziemi lub piasku,
  • rośliny, które można również wykorzystać jako elementy zabawy (np. labirynt z krzewów, szałas z naturalnej wikliny),
  • ścieżki z pni lub kłód drzew do zabaw ruchowych i ćwiczenia równowagi,
  • miejsca do zabawy naturalnymi materiałami np. wodą i piaskiem,
  • miejsca, w których dzieci mogą uprawiać rośliny oraz obserwować owady (np. zielone rabaty, krzewy owocowe, domki dla owadów).

Tego rodzaju miejsca niekiedy przypominają bardziej ogrody niż place zabaw. Często są na nich również zlokalizowane drzewa, a także miejsca przeznaczone do relaksu zarówno dla dzieci, jak i dorosłych: ławki, altany, hamaki, które mają zapewniać jak największy spokój i harmonię z naturą rodzicom oraz ich pociechom.

Z czego można wykonać naturalny plac zabaw?

Naturalny plac zabaw powinien zostać wykonany z naturalnych materiałów, najlepiej z drewna. Elementy zabawowe mogą być z kolei wykonane z tworzyw, które będą jak najbliższe środowisku naturalnemu np. z sznurów zastosowanych do drabinek lub wspinaczki. Oczywiście nie da się uniknąć zastosowania elementów z tworzywa sztucznego – ciężko wyobrazić sobie np. wykonaną z drewna zjeżdżalnię. Jednak powinny to jedynie dodatki do całości wykonanej z naturalnego materiału, jakim jest drewno.

Tego rodzaju miejsca zabaw powinny także zostać wyposażone w mnóstwo elementów naturalnych, takich jak ścieżka bosych stóp, drewniane kłody, pagórki, kamienie, dużą ilość roślinności, drzew do wspinania, niekiedy również strumyki. Architektka naturalnych placów zabaw powinna być jak najbliższa środowisku naturalnemu, a jednocześnie gwarantować dzieciom wspaniałą zabawę połączoną z nauką różnorodnych umiejętności, zarówno motorycznych, jak i społecznych.

Jak wybrać naturalny plac zabaw?

Decydując się na realizację naturalnego placu zabaw należy przede wszystkim postawić na konstrukcję z drewna. Nie jest to jednak jedyne kryterium, bowiem drewniany plac zabaw dla dzieci powinien zostać wykonany z wysokiej jakości drewna. Idealnie nadaje się do tego drewno cedrowe, z którego place zabaw wykonuje firma Woodlit.

Dlaczego drewno cedrowe jest najlepszym materiałem do wykonania placu zabaw? Jest to drewno niezwykle wytrzymałe, odporne na warunki atmosferyczne takie jak deszcz, słońce, wiatr, wysokie oraz niskie temperatury. Zachowuje ono swój wygląd oraz wysoką jakość nawet po wielu latach intensywnej eksploatacji. Jest to także bardzo bezpieczny materiał oraz przyjemny w dotyku.

Wybierając drewniany plac zabaw oraz odpowiednio projektując przestrzeń dookoła zyskuje się naturalny plac zabaw, który zapewnia dzieciom harmonijny rozwój w zgodzie z naturą. Dzieci mogą swobodnie bawić się, jednocześnie poszerzając różnorodne umiejętności, a także od najmłodszych lat doświadczają tak potrzebnego kontaktu z przyrodą.

Jak zaprojektować plac zabaw dla dzieci?

Wykonanie projektu placu zabaw wiąże się z koniecznością ustalenia wielu istotnych szczegółów. Trzeba wziąć pod uwagę zarówno estetykę wykonania, funkcjonalność,…

Jak zrobić plac zabaw dla dziecka?

Dzieci uwielbiają się bawić na placach zabaw – sprawia im to ogromną radość i stanowi jedną z ulubionych form spędzania…

Wspinaczka – wpływ na rozwój dziecka

Wspinaczka to przede wszystkim doskonała zabawa dla każdego dziecka. Jednak to nie wszystko – wspinanie się to również świetny sposób…

Czym wysypać plac zabaw?

Odpowiednie zabezpieczenie placów zabaw to podstawa, jeśli chcemy zagwarantować bezpieczeństwo jego małych użytkowników. Oprócz zadbania o stabilną i wytrzymałą konstrukcję…

Bocianie gniazdo – doskonała zabawka na plac zabaw

Dobra huśtawka dla dziecka to taka, która zapewni mu radość i dobrą zabawę. Znaczenie ma także materiał siedziska, który powinien…

Piaskownica na plac zabaw – dlaczego warto mieć piaskownicę na placu zabaw?

Piaskownica to element niezbędny niemal na każdym placu zabaw, niezależnie czy to publiczny, przedszkolny czy przydomowy plac zabaw. W piaskownicy…

Kreatywna zabawa na świeżym powietrzu

Zabawy ruchowe na zewnątrz to przede wszystkim mnóstwo radości dla najmłodszych. Jednak radość dzieci to nie jedyna zaleta, jaką posiada…

Jakie powinny być place zabaw?

Plac zabaw jest miejscem przeznaczonym do zabawy przez dzieci, dlatego powinien on być dla ich interesujący, zachęcający do aktywności, kreatywnego…