Czym wyłożyć plac zabaw? Wybór nawierzchni do placu zabaw
Place zabaw różnią się pomiędzy sobą nie tylko wyposażeniem, lecz również zastosowaną nawierzchnią. W przypadku placów zabaw znajdujących się w przestrzeni publicznej istnieją specjalne regulacje prawne, które określają rodzaj nawierzchni bezpiecznej w zależności od wysokości urządzenia.
Wybierając nawierzchnię do placu zabaw w ogrodzie stajemy jednak przed dylematem, jaką nawierzchnię wybrać. Opcji jest sporo – czy pozostać przy trawie lub piasku, wyłożyć plac zabaw sztuczną trawą, a może skorzystać z nawierzchni syntetycznych, takich jak płytki gumowe SBR? Które rozwiązanie sprawdzi się najlepiej w przypadku placu zabaw w ogrodzie?
Rodzaje nawierzchni na placach zabaw
Zabawa na placu zabaw to sposób na zachęcenie dziecka do aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu. Dla uczących się koordynacji ruchowej dzieci różnego rodzaju ćwiczenia na urządzeniach zabawowych wiążą się jednak często z upadkami, dlatego tak ogromne znaczenie ma wybór nawierzchni bezpiecznej. Pełni ona funkcję amortyzująca podczas upadku, zmniejszając ryzyko jego groźnych dla zdrowia następstw i podnosząc jednocześnie bezpieczeństwo dzieci.
Wybór nawierzchni bezpiecznej w dużej mierze zależy od tego, w jaki sposób zorganizowana jest przestrzeń placu zabaw – należy wziąć pod uwagę czynniki indywidualne oraz wysokość urządzeń na danym placu zabaw.
Naturalna nawierzchnia na placu zabaw – trawa i piasek
Z placami zabaw najczęściej kojarzy się nawierzchnia naturalna, taka jak trawa lub piasek. Tego rodzaju nawierzchnia sprawdzi się w przypadku urządzeń zabawowych, których wysokość krytyczna upadku wynosi maksymalnie 1 m. Ani trawa, ani piasek nie zapewnią wystarczającej amortyzacji przy upadku z elementów o wyższej wysokości.
Wadą naturalnych nawierzchni jest to, że trawa jest wydeptywana, zaś piasek jest roznoszony przez dzieci lub przez czynniki atmosferyczne, takie jak wiatr. To również ryzyko, że podczas deszczu tworzyć się będzie błoto, uniemożliwiające przez długi czas korzystanie z placu zabaw.
Płyty poliuretanowe SBR lub EPDM
Rodzajem nawierzchni sztucznej są z kolei gumowe płyty SBR oraz EPDM, które zapewniają wysoki poziom amortyzacji i ochrony przed różnego rodzaju urazami. Posiadają one powierzchnię antypoślizgową, a także przepuszczają wodę, umożliwiając jej odpływ z placu zabaw po deszczu. Gumowe płyty zachowują swój kształt nawet przy częstym użytkowaniu.
Nawierzchnia poliuretanowa wylewana SBR lub EPDM
W odróżnieniu od układanych niczym puzzle płyt gumowych, nawierzchnie poliuretanowe są wylewane na całości wybranej powierzchni. To rozwiązanie, które bardzo często można spotkać na publicznych placach zabaw. Są wysoko wytrzymałe na intensywne użytkowanie oraz na czynniki atmosferyczne, a korzystającym z placu zabaw dzieciom zapewniają wysoki poziom bezpieczeństwa i doskonałą amortyzację w przypadku upadków.
Przydomowy plac zabaw – jak wybrać odpowiednią nawierzchnię?
Rodzice decydujący się sprezentować swoim dzieciom wspaniały plac zabaw myślą nie tylko o ich zabawie, rozwoju fizycznym czy intelektualnym, lecz również o tym, aby zapewnić im bezpieczeństwo. Jednym z niezbędnych elementów bezpiecznej zabawy na placu zabaw jest wybór odpowiedniej nawierzchni, która zagwarantuje pociechom amortyzację podczas ewentualnych upadków.
Na placach zabaw można spotkać różne rodzaje nawierzchni. Na jaką z nich warto zdecydować się w przydomowym placu zabaw?
W przypadku przydomowych placów zabaw dla dzieci najczęściej wybieranym rozwiązaniem jest nawierzchnia naturalna. Często spotyka się się place zabaw w ogrodzie, których nawierzchnię stanowi trawa. Rozwiązanie to ma jednak swoje minusy. Przede wszystkim jest to powierzchnia nierówna, która zwiększa ryzyko upadku. Dodatkowo, nie spełnia ona wystarczająco dobrze swojej roli amortyzującej. W przypadku deszczu długo utrzymuje się na jej powierzchni woda, co utrudnia dzieciom zabawę.
Warto jednak rozważyć zamontowanie, szczególnie w miejscach stwarzających największe ryzyko upadku, płyt gumowych. Można je zakupić w formie puzzli i z łatwością zainstalować. To doskonały sposób, aby zapewnić bezpieczeństwo pociechom podczas zabawy na placu zabaw w ogrodzie.
Zobacz inne artykuły
Plac zabaw – drewniany czy metalowy?
Wybór materiału, z którego ma być wykonany plac zabaw lub wyposażenie placów zabaw, ma wpływ na jego trwałość, wytrzymałość oraz na bezpieczeństwo jego małych użytkowników. To, na jaki materiał się zdecydujemy, przekłada się […]
Pomysł na plac zabaw – jak go znaleźć?
Umieszczenie w ogródku drewnianego placu zabaw to sposób, aby zachęcić dziecko do aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu. Dzieci mają zagwarantowaną dobrą zabawę, zaś rodzice – chwilę spokoju. Do zalet […]
Czy place zabaw dla dzieci z drewna są ekologiczne?
Swobodna zabawa na placu zabaw na świeżym powietrzu pozwala dzieciom rozwijać wyobraźnię, służy ich rozwojowi ruchowemu, a także jest bardzo istotna z punktu widzenia ich zdrowia. Ze względu na rosnącą świadomość […]
Wspinaczka – wpływ na rozwój dziecka
Wspinaczka to przede wszystkim doskonała zabawa dla każdego dziecka. Jednak to nie wszystko – wspinanie się to również świetny sposób na zapewnienie prawidłowego rozwoju ruchowego dziecka, wspieranie jego pewności siebie, […]
Producent drewnianych placów zabaw – jak wybrać rzetelną firmę?
Rodzice chcą jak najlepiej dla swoich pociech, dlatego często decydują się na budowę placu zabaw w przydomowym ogródku. Zachęca on dzieci do aktywności na świeżym powietrzu, rozwija ich umiejętności motoryczne, […]
Ile kosztuje plac zabaw?
Plac zabaw to miejsce, w którym dzieci rozwijają się pod względem fizycznym – ćwiczą koordynację ruchową, poprawiają sprawność swojego ciała, uczą się je kontrolować, a także pod względem umysłowym – kształtuje wyobraźnię […]
Jesteśmy na instagramie
@woodliteurope